Reklama

Reklama

17 lutego Kosowo ogłosi niepodległość

Serbski minister ds. Kosowa Slobodan Samardżić ujawnił w piątek, że jego rząd ma informację, iż prowincja ta ogłosi niepodległość 17 lutego.

Rząd Serbii "otrzymuje informacje", że rząd Kosowa "jednostronnie ogłosi nielegalnie niezawisłość Kosowa w niedzielę 17 lutego" - powiedział, nie podając źródła informacji.

Reklama

Przywódcy Kosowa nie podali dotąd daty proklamowania niepodległości tej prowincji Serbii, zamieszkanej w 90 procentach przez Albańczyków i od roku 1999 administrowanej przez ONZ.

Serbia zdecydowanie sprzeciwia się niepodległości Kosowa, mimo iż faktycznie nie jest ono pod jej kontrolą od 1999 roku.

Oświadczenie Samardżicia opublikowano po spotkaniu w Belgradzie z przedstawicielem Unii Europejskiej Stefanem Lehne, który objaśniał plany wysłania do Kosowa unijnej misji policjantów i prawników.

Serbia sprzeciwia się tej misji, uważając jej wysłanie do Kosowa za preludium do niepodległości prowincji.

Niepodległość Kosowa popierają USA i większość państw Unii. Utrzymują, że uznają państwowość prowincji wkrótce po proklamowaniu przez nią niepodległości.

Premier Kosowa Hashim Thaci powiedział w piątek, że niepodległość prowincji tuż po ogłoszeniu jest gotowych uznać ok. 100 państw.

- Mamy potwierdzenie od ok. 100 państw, że są gotowe uznać niepodległość Kosowa bezpośrednio po jej proklamowaniu - powiedział przedstawiciel kosowskich władz po rutynowym cotygodniowym spotkaniu z szefem ONZ-owskiej misji w prowincji Joachimem Rueckerem.

Dowiedz się więcej na temat: rząd | niepodległości | Kosowo | niepodległość

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL