Reklama

Reklama

14 szefów dyplomacji OBWE: Europie grozi erozja

Szefowie dyplomacji 14 państw europejskich wyrażają zaniepokojenie "erozją porządku bezpieczeństwa" i apelują o "nowy początek" w kontroli zbrojeń.

Ministrowie spraw zagranicznych 14 państw należących do Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) podpisali w piątek w Berlinie specjalną deklarację. W dokumencie ministrowie wyrazili swoje "głębokie zaniepokojenie“ z powodu "trwającej erozji opartego na zasadach porządku bezpieczeństwa europejskiego". Z uwagi na aktualny kryzys Europie grozi nowa "spirala zbrojeń" - oświadczyła rzeczniczka niemieckiego MSZ.

"Szereg niepokojących wydarzeń"

Sygnatariusze deklaracji napisali, że "przez dziesięciolecia pokój i stabilność były w Europie gwarantowane dzięki "pewnemu i opartemu na zasadach porządkowi". Zasady prawa międzynarodowego, takie jak: integralność terytorialna, suwerenność i swobodny wybór sojuszy nie podlegają negocjacjom.

Reklama

Oświadczyli ponadto, że w związku z "szeregiem niepokojących wydarzeń" w ostatnich latach, w tym "nielegalną aneksją Krymu" i trwającym konfliktem we wschodniej Ukrainie "nasuwają się poważne wątpliwości co do przyszłości opartego na współpracy systemu bezpieczeństwa w Europie". "Kruszy się istniejący system kontroli zbrojeń w Europie“ - napisano w deklaracji opublikowanej na stronie internetowej niemieckiego MSZ.

Nowy początek

Dlatego "nowy początek" w dziedzinie kontroli zbrojeń konwencjonalnych byłby ważnym krokiem w kierunku strategicznej stabilności i przewidywalności oraz zapewniłby pokój i bezpieczeństwo na kontynencie - dodali ministrowie. OBWE jest ich zdaniem odpowiednim forum do tego dialogu.

"Apelujemy do wszystkich państw ponoszących zbiorową odpowiedzialność za bezpieczeństwo w Europie do przyłączenia się do nas" - głosi deklaracja.

Dialog z Rosją

- Bezpieczeństwo w Europie jest zagrożone - skomentowała podpisanie deklaracji rzeczniczka niemieckiego MSZ. W wywiadzie dla dziennika "Die Welt" Frank-Walter Steinmeier powiedział, że niezależnie od tego, jak trudne są obecnie stosunki z Rosją "nie potrzebujemy mniej, tylko więcej dialogu".

W spotkaniu w Berlinie uczestniczyli obok Steinmeiera, szefowie dyplomacji Belgii, Bułgarii, Finlandii, Francji, Włoch, Holandii, Norwegii, Austrii, Szwecji, Szwajcarii, Słowacji, Hiszpanii oraz Czech. Niemcy przewodniczą w tym roku OBWE.

KNA, DPA /Katarzyna Domagała

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy