Reklama

Reklama

Zniszczyli cmentarz w Piekarach Śląskich. Szuka ich policja

Nawet kilkadziesiąt nagrobków zostało zdewastowanych w nocy z soboty na niedzielę na cmentarzu św. Józefa w Piekarach Śląskich. Miejscowa policja dokumentuje skalę zniszczeń i szuka sprawców dewastacji. Policjanci oraz parafia apelują o kontakt do wszystkich, którzy mogą pomóc w ujęciu wandali.

Jak wyjaśnił mł. asp. Dariusz Dobrzański z piekarskiej policji, "mówimy o kilkunastu, może nawet kilkudziesięciu zniszczonych płytach nagrobkowych". - Teren cmentarza jest zabezpieczony przez policjantów. Śledczy z zespołu dochodzeniowo-śledczego, wspierani przez techników kryminalistyki, prowadzą oględziny, zabezpieczają ślady - wyjaśnił.

Zniszczony cmentarz w Piekarach Śląskich. Nekropolia została zamknięta

Zgłoszenie o dewastacji cmentarza policjanci otrzymali w niedzielę rano. Do południa udało się wstępnie potwierdzić około 30 grobów zniszczonych w różnym stopniu. Nagrobki mają m.in. uszkodzone płyty i krzyże. Do czasu zakończenia policyjnych czynności, cmentarz przy ul. Józefskiej był zamknięty dla odwiedzających.

Reklama

Jak zapewnił mł. asp. Dobrzański, funkcjonariusze "robią wszystko, aby zgromadzić materiał dowodowy pozwalający ustalić sprawców zdarzenia". - Jeśli ktoś posiada informacje istotne dla sprawy, proszony jest o kontakt z piekarska jednostką - dodał.

Sprawcom grozi do dwóch lat więzienia

Jako pierwsze o dewastacji cmentarza poinformowało w niedzielę regionalne Radio Piekary. Na razie nie wiadomo, pod jakim kątem prowadzone będzie postępowanie w sprawie zniszczenia piekarskich nagrobków. W zależności od okoliczności, tego typu sprawy mogą być potraktowane zarówno jako przestępstwo z nienawiści, jak i wybryk chuligański. 

Zgodnie z art. 262 Kodeksu karnego, dotyczącym zbezczeszczenia miejsca spoczynku zmarłych, kto znieważa zwłoki, prochy ludzkie lub miejsce spoczynku zmarłego, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy