Reklama

Reklama

Szczyrk: Zdewastowano pomnik sowieckich żołnierzy. Policja szuka sprawców

Policjanci w Szczyrku szukają sprawców dewastacji obelisku upamiętniającego 36 żołnierzy sowieckich, którzy zginęli w walce z Niemcami w 1945 r. Rozbito płytę z inskrypcją i domalowano czerwoną farbą symbol Polski Walczącej.

"Zawiadomienie o przestępstwie złożyli już przedstawiciele urzędu miejskiego w Szczyrku. Policjanci rozpoczęli dochodzenie w sprawie znieważenia pomnika lub innego miejsca publicznego, które zostało urządzone w celu upamiętnienia zdarzenia historycznego lub uczczenia osoby. Karą za popełnienie takiego przestępstwa jest grzywna lub ograniczenie wolności. Zniszczenia zostały oszacowane na 1 tys. zł" - powiedziała rzeczniczka bielskiej policji Elwira Jurasz.   

Policja szuka sprawców i apeluje do świadków

Jak dotychczas policjanci nie mają podejrzanych. Ich poszukiwań nie ułatwia położenie pomnika. Stoi on na uboczu, za budynkiem poczty. Teren nie jest objęty monitoringiem. "Apelujemy do świadków o kontakt osobisty lub telefoniczny pod numerem komisariatu w Szczyrku (33) 8254610. Wszystkim gwarantujemy anonimowość" - powiedziała Jurasz.   

Reklama

Reakcja burmistrza miasta

Burmistrz Szczyrku Antoni Byrdy wyraził ubolewanie z powodu dewastacji. "Ten pomnik nikomu z mieszkańców nie przeszkadzał. 1 września paliły się przed nim znicze. To bardzo przykre zdarzenie, które szkodzi nam wszystkim" - mówił. Dodał, że po zakończeniu policyjnego dochodzenia samorząd zamierza usunąć zniszczenia. 

Na niewielkim obelisku znajdowała się tablica, na której widniał symbol sierpa i młota oraz inskrypcja: "Tu spoczywa 36 bohaterów z Armii Radzieckiej, którzy zginęli na polu chwały w walce o oswobodzenie Polski w dniu 22 lutego 1945 r.". Ciała żołnierzy zostały w przeszłości ekshumowane i pochowane na cmentarzu wojskowym.  

O dewastacji pomnika jako pierwszy poinformował ukazujący się w woj. śląskim "Dziennik Zachodni".

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy