Reklama

Sprawca podwójnego morderstwa poszukiwany. Policja prosi o pomoc

Policja apeluje o pomoc w poszukiwaniu mężczyzny skazanego za podwójne morderstwo z przełomu 2005 i 2006 r. i podpalenie kamienicy w Będzinie, w której mieszkały ofiary. Sprawca to 42-letni Rafał Pacyna, który jest ścigany na podstawie listu gończego oraz Europejskiego Nakazu Aresztowania.

Mężczyznę starają się schwytać policjanci z Zespołu Poszukiwań Celowych Wydziału Kryminalnego KWP w Katowicach. W środę śląska policja zamieściła zdjęcia Pacyny i apel o przekazywanie informacji na jego temat. Policjanci postanowili przypomnieć o tej zbrodni po 16 latach, licząc że uda się odnaleźć sprawcę.

Ofiary miały liczne rany głowy

Do zbrodni doszło w noc sylwestrową z 2005 i 2006 r. Zwłoki kobiety i mężczyzny w średnim wieku znaleziono jednak dopiero 2 stycznia, po pożarze, jaki wybuchł w kamienicy w centrum Będzina. Ich tożsamość ustalono dzięki nadaniom DNA - okazało się, że to właścicielka i dozorca kamienicy. Już wstępne oględziny zwłok po pożarze wykazały, że ofiary miały liczne obrażenia głowy, które były przyczyną śmierci, a mieszkanie zostało podpalone w celu zatarcia śladów przestępstwa.

Reklama

O zabójstwo oskarżono Pacynę i jego kolegę, który miał mu pomagać. Według ustaleń śledztwa motywem zbrodni były sprawy finansowe - Pacyna w kamienicy prowadził bar i z powodu zaległości czynszowych miał opuścić lokal. W 2008 r. Sąd Okręgowy w Katowicach uznał obu oskarżonych za winnych i skazał ich na dożywcie. Tamten wyrok został później uchylony, obaj mężczyźni zostali uniewinnieni i zwolnieni z aresztu, na dalszym etapie sprawy odpowiadali już z wolnej stopy.

Rafał Pacyna poszukiwany przez policję

- Po wielu latach mozolnej pracy śledczych, 2 grudnia 2019 roku Sąd Okręgowy w Katowicach uznał oskarżonego Rafała Pacynę za winnego tego, że dopuścił się zabójstwa właścicielki i dozorcy kamienicy, a następnie podpalił budynek, w którym mieszkali, czym spowodował zdarzenie zagrażające życiu i zdrowiu wielu osób oraz mieniu w wielkich rozmiarach - powiedziała rzeczniczka śląskiej policji podinspektor Aleksandra Nowara.

Pacyna został skazany prawomocnie dopiero w 2021 r. - ponownie na dożywocie (jego kolega został uniewinniony). - Od tego czasu mężczyzna ukrywa się przez organami ścigania. Mógł też zmienić wygląd. Jak ustalono, poszukiwany utrzymywał kontakty z zagłębiowskimi pseudokibicami - podała Nowara.

W lipcu 2021 roku sąd wydał Europejski Nakaz Aresztowania Pacyny, ponieważ pojawił się wątek, że mężczyzna może przebywać za granicą. Wszystkie osoby mające informacje mogące przyczynić się do zatrzymania poszukiwanego proszone są o kontakt z Wydziałem Kryminalnym Komendy Wojewódzkiej Policji pod numerem telefonu 798032366 lub najbliższą jednostką policji.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Rafał Pacyna | policja śląska | Katowice | podwójne morderstwo

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy