Reklama

Reklama

Śląskie: Woda skażona bakteriami

Mieszkańcy wsi Lisowice i Draliny w gminie Pawonków (woj. śąskie) nie mogą spożywać wody z sieci wodociągowej – jest ona skażona bakteriami z grupy coli. Według służb kryzysowych wojewody śląskiego, problem dotyczy ok. 1,3 tys. osób. Dostarczana jest im woda w butelkach. Po południu poinformowano również o skażonej wodzie w Świętokrzyskiem.

Jak podał sanepid, woda, w której wykryto zanieczyszczenie, nie nadaje się do spożycia, mycia owoców i warzyw, naczyń kuchennych oraz mycia zębów. Komunikaty w tej sprawie zamieszczono na stronie Urzędu Gminy Pawonków.

Obecnie trwa płukanie i dezynfekcja wodociągu Lisowice-Draliny. Do czasu przywrócenia prawidłowych parametrów mieszkańcy mogą u sołtysów odbierać zdatną do spożycia wodę w butelkach.

Bakterie z grupy coli do ujęć wody przenikają np. z nieszczelnych szamb lub zanieczyszczonych nieczystościami gruntów. Picie skażonej nimi wody może skutkować dolegliwościami żołądkowymi. 

Reklama

Świętokrzyskie

Mieszkańcy 25 miejscowości w gminie Bodzentyn (Świętokrzyskie) nie mogą spożywać wody z sieci wodociągowej - jest ona skażona bakteriami z grupy coli. Jak przekazał PAP prezes tamtejszego Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych Marek Kitliński, problem dotyczy ok. 3-4 tys. osób.

Jak powiedział Kitliński, badania wody zostały przeprowadzone we wtorek, natomiast w czwartek przed godz. 10 dostał telefon z sanepidu, że woda jest skażona.

"Przeprowadziliśmy akcję informacyjną wśród ludzi, że woda jest skażona. Rozwozimy w tym momencie wodę. Dzisiaj zostały pobrane kolejne próbki sprawdzające" - mówił prezes PUK w Bodzentynie. Jak dodał, w piątek powinny być znane wyniki tych badań. Obecnie woda jest chlorowana i płukana.

Kitliński podkreślił, że sanepid wydał zakaz wykorzystywania wody do picia, przygotowywania potraw, mycia naczyń kuchennych, mycia owoców i warzyw oraz mycia zębów, kąpieli. Należy również wstrzymać się z wykorzystywaniem tej wody do innych celów domowych.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy