Reklama

Reklama

Śląskie: Paciorkowiec w sieci wodociągowej

Mieszkańcy Toszka (Śląskie) i kilku okolicznych miejscowości nie mogą od piątku używać wody m.in. w celach spożywczych. Wykryto w niej paciorkowca. Woda pitna dowożona jest beczkowozami, trwa czyszczenie sieci wodociągowej.

"Prowadzony jest stały nadzór. Trwa czyszczenie sieci wodociągowej - m.in. dezynfekcja. Wstępnie wyniki badań bakteriologicznych powinny być znane dzisiaj" - powiedział PAP Janusz Konopka ze spółki Remondis Aqua Toszek.

Pytany o przyczyny, powiedział, że "ujęcie było czyste, doszło do zanieczyszczenia mikrobiologicznego wtórnego u jednego z odbiorców".

Jak poinformowała w piątek Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gliwicach analizy próbek pobranych z sieci wodociągowej w Toszku wykazały "zanieczyszczenie mikrobiologiczne wody do spożycia - obecność pojedynczych paciorkowców kałowych".

Reklama

Paciorkowiec kałowy to bakteria, która może powodować groźne zakażenia.

Gliwicka PSSE podała, że woda dostarczana mieszkańcom Toszka, Ciochowic, Pisarzowic, Boguczyc i Sarnowa nie nadaje się do spożycia nawet po przegotowaniu. Nie można jej też używać do mycia produktów spożywczych i sztućców ani do kąpieli. Nie można jej także podawać zwierzętom. Nadaje się jedynie do spłukiwania toalet.

Do mieszkańców Toszka i pozostałych miejscowości woda pitna dowożona jest beczkowozami, do dyspozycji - jak poinformowano - jest również woda butelkowana.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy