Reklama

Reklama

Śląskie: 25 lat więzienia za morderstwo 17-latki. Sąd podtrzymał wyrok

Sąd Apelacyjny w Katowicach utrzymał w czwartek wyrok 25 lat więzienia dla Adriana P. z Rybnika. Mężczyzna odpowiadał za zabójstwo popełnione w lutym 2018 r. Miał wtedy 20 lat, a jego ofiara 17.

O ogłoszonym w czwartek prawomocnym orzeczeniu poinformował rzecznik SA sędzia Robert Kirejew. Sąd zastrzegł w wyroku, że P. będzie mógł starać się o warunkowe przedterminowe zwolnienie przed upływem 20 lat. "Sąd odwoławczy uznał, że rozstrzygnięcie sądu I instancji było należycie wyważone, dlatego utrzymano je w mocy" - powiedział sędzia.

Sąd apelacyjny rozpoznawał odwołania od wyroku rybnickiego wydziału Sądu Okręgowego w Gliwicach. Prokuratura żądała dla oskarżonego dożywocia, obrona kwestionowała winę oskarżonego - P. przyznawał się jedynie do pobicia.

Reklama

Sąd nie uwzględnił żadnej z tych apelacji. Nie zgadzając się na wymierzenie dożywocia, SA zwrócił uwagę, że sprawca zbrodni to osoba młodociana, a w takich przypadkach muszą być brane pod uwagę względy wychowawcze kary. SA uznał też, że sprawca nie działał z premedytacją, lecz pod wpływem impulsu.

Wbrew stanowisku obrony, sąd uznał, iż dowody nie pozostawiają wątpliwości, że P. dopuścił się zabójstwa. SA nie znalazł też podstaw do złagodzenia kary mimo młodego wieku oskarżonego - wziął pod uwagę brutalność czynu i fakt, że P. był już wcześniej karany.

Ustalenia śledczych

Do zbrodni doszło 3 lutego 2018 r. Śledztwo w tej sprawie prokuratura w Rybniku zakończyła kilka miesięcy później. Śledczy ustalili, że Adrian P. pobił 17-letnią Alicję F., udusił ją, a następnie ukrył ciało w dole w pobliżu garaży - tam martwą dziewczynę znalazł przechodzień.

Alicja była uczennicą jednej z rybnickich szkół. Tego dnia poszła na urodziny koleżanki, z grupą znajomych była w centrum miasta. Adriana P. poznała prawdopodobnie w dyskotece. Śledczy ustalili, że w chwili zabójstwa 20-letni sprawca tej zbrodni był pod wpływem alkoholu i amfetaminy. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje