Reklama

Reklama

Rekord w pływaniu dla Jana Pawła II

Ponad 16 tys. długości 25-metrowego basenu przepłynęli uczestnicy maratonu pływackiego przeprowadzonego w nocy z poniedziałku na wtorek - w 7. rocznicę śmierci papieża Jana Pawła II - w Rudzie Śląskiej.

Pierwsza osoba wskoczyła do basenu dokładnie o godz. 21.37, czyli w godzinę śmierci papieża - Polaka. Początkowo uczestnicy maratonu planowali przepłynięcie 9665 długości basenu, czyli tyle, ile dni trwał pontyfikat Jana Pawła II. Już po czterech godzinach liczba ta została przekroczona, a uczestnicy wydarzenia postanowili płynąć dalej - z zamiarem zapisania się w Księdze Rekordów Guinnessa.

Reklama

Popłynęli dla Jana Pawła II

Do rana pokonali ponad 16650 długości basenu. Choć według informacji rudzkiego magistratu oficjalne bicie rekordu Guinnessa zakończono o godz. 8 rano, pływacy postanowili nie przerywać sztafety i pływać dalej.

Na słupkach startowych basenu w Rudzie Śląskiej stawali: dzieci, młodzież i dorośli, również niepełnosprawni. Najstarsi uczestnicy wydarzenia mieli ponad 60 lat, a najmłodsi 7-8 lat. Jedną z pierwszych pływaczek była 14-letnia Julia.

- Kiedy Jan Paweł II umierał, miałam siedem lat. Wzięłam udział w sztafecie, bo chciałam w ten sposób wyrazić swój żal i pamięć po wielkim człowieku - powiedziała.

Otwierająca maraton prezydent Rudy Śląskiej Grażyna Dziedzic akcentowała zaangażowanie mieszkańców miasta. - Nie spodziewaliśmy się, że ta forma uczczenia Jana Pawła II spotka się z tak dużym zainteresowaniem rudzian - podkreśliła Dziedzic.

Nie tylko dla zawodowców

Pomysłodawcą rudzkiej sztafety było Stowarzyszenie "Olimpiady Specjalne Polska - Śląskie". Honorowy patronat nad wydarzeniem objął metropolita katowicki arcybiskup Wiktor Skworc. Maraton zorganizowano na basenie przy ul. Chryzantem w dzielnicy Rudy Śląskiej - Rudzie. Uczestnicy pływali równolegle na sześciu torach. W sumie pokonali ponad 416 km.

Aby wziąć udział w maratonie, nie trzeba było być zawodowcem. Do uczestnictwa w memoriale mogły zgłaszać się pojedyncze osoby oraz grupy zorganizowane. Każdy z pływaków mógł zadeklarować pokonanie tylu długości basenu, na ile pozwala mu jego kondycja.

W organizację imprezy zaangażowało się 30 wolontariuszy i około 100 osób z Caritasu i Olimpiad Specjalnych, a także Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Według informacji rudzkiego magistratu Ruda Śląska była jednym z czterech miast, które postanowiły w ten sposób wspomnieć postać Jana Pawła II - maratony pływackie zorganizowano również w Szczecinie, Stalowej Woli oraz Kędzierzynie Koźlu.

A oni pobiegną

Sztafeta pływacka nie była jedynym rudzkim przedsięwzięciem upamiętniającym postać Karola Wojtyły. Tradycją jest już sztafeta biegowa z Rudy Śląskiej do Wadowic, której ideą jest upamiętnienie pontyfikatu papieża - Polaka. W tym roku maratończycy pobiegną po raz ósmy - jak zwykle 16 października, czyli w dniu wyboru Karola Wojtyły na papieża.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne