Reklama

Reklama

Pożar katedry w Sosnowcu. Wciąż trwa akcja strażaków

Strażacy wciąż pracują na miejscu zniszczonej przez pożar katedry w Sosnowcu. Pilnują, żeby nie pojawił się ogień w murach zabytkowego kościoła. Na razie z powodów bezpieczeństwa nie da się tam wejść. Dziś mają zostać jednak przeprowadzone oględziny katedry.

Wstępnie kuria w Sosnowcu wycenia straty w katedrze na miliony złotych. Zalane są między innymi freski Włodzimierza Tetmajera.

Reklama

Spłonął cały dach kościoła, i zawaliły się dwie wieże bazyliki. Strażakom udało się natomiast uratować wieżę, która została nienaruszona. Na szczęście podczas pożaru nikomu nic się nie stało. Sprawą zajęła się prokuratura.

Kościół był w ostatnich latach remontowany, kosztowało to kilka milionów złotych i - jak mówi proboszcz - takie mogą być też straty.

Jak poinformowała diecezja sosnowiecka, "wysuszona więźba dachowa, mimo wysiłków strażaków, spłonęła bardzo szybko. Choć starano się używać jak najmniej wody, jednak z konieczności zalano część słynnych malowideł ściennych Włodzimierza Tetmajera i Henryka Uziembło, z których słynęła sosnowiecka katedra. Straty, idące w miliony złotych, będzie można dokładniej oszacować po całkowitym ugaszeniu pożaru i dokładnych oględzinach.

- Na dziś konieczne jest zabezpieczenie katedry przed deszczem i śniegiem - powiedział proboszcz katedry ks. kan. Jan Gaik. Na renowację fresków przyjdzie czas później. Ból z powodu pożaru jest tym większy, że w ostatnich latach przeprowadzono w katedrze szereg prac konserwacyjnych i remontowych.

Resort kultury zwrócił się do wojewódzkiego konserwatora zabytków w Katowicach o pilne przekazanie szczegółowych informacji o zakresie i charakterze zniszczeń po pożarze w zabytkowej katedrze.

Dowiedz się więcej na temat: pożar katedry w Sosnowcu

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje