Reklama

Reklama

Polacy pokochali mieszkania z rynku pierwotnego - rynek rośnie jak na drożdżach!

Jeszcze rok temu, gdy nie było wiadomo, jak rozwinie się sytuacja pandemiczna w Polsce i na świecie, rynek nieruchomości na pewien czas wyhamował. Od drugiej połowy 2020 roku na nowo rozpoczął się wielki boom w tym sektorze gospodarki. Dlaczego warto wybrać mieszkanie od dewelopera? Jakie udogodnienia oferują nowe osiedla?

Rynek mieszkań zmienia się bardzo szybko

Jeszcze kilkanaście lat temu, za sprawą niedużego zainteresowania deweloperów polskim rynkiem mieszkaniowym, oddawanych było niewiele lokali wykonanych w nowoczesnym standardzie. Rdzeń oferty stanowił rynek wtórny. Polacy często wybierali swoje własne "M" w blokach z wielkiej płyty lub w zaadoptowanych na cele mieszkalne posesje, na przykład w kamieniach.

Na przełomie 2011 i 2012 roku struktura rynku zaczęła się zmieniać. To właśnie wtedy na rynku pojawiło się wiele firm deweloperskich, które dostrzegły ogromny deficyt lokalowy w Polsce. Początkowo nowe inwestycje mieszkaniowe pojawiały się tylko w dużych aglomeracjach miejskich: w Katowicach, Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu czy Trójmieście.

Reklama

Mimo dynamicznie zmieniającej się sytuacji jeszcze w 2016 roku deficyt mieszkaniowy - zgodnie z danymi GUS - był szacowany na 3,1 miliona lokali. Dzięki dynamicznie rosnącej koniunkturze, w 2020 roku wynosił już tylko 1,7 miliona mieszkań.

Pandemia odrobinę "wstrząsnęła" rynkiem, bo na pewien czas spowodowała na przykład wzrost minimalnej wysokości wkładu własnego z 10% do 30%, jednak już w drugiej połowie roku sytuacja wróciła do normy. Warto też odnotować, że - zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego - ilość oddanych lokali mieszkaniowych w 2020 roku wzrosła o 7% w odniesieniu do 2019 roku.

W całym 2020 roku oddano w Polsce ponad 143 tysiące lokali mieszkalnych. Łączna wielkość powierzchni użytkowej nieruchomości wynosiła 19,6 miliona metrów kwadratowych, co stanowi wzrost o 6,9% względem roku 2019. Statystyczny oddany do użytku lokal miał powierzchnię 88,5 mkw.

Dlaczego Polacy chcą kupować mieszkania i domy w nowym budownictwie?

Przyczyn tego stanu rzeczy jest kilka. Doskonale obrazuje to oferta dewelopera z Gliwic - firmy dom100.eu, która działa już od ponad dziesięciu lat i wspiera klienta m.in. w procedurze kredytowej. Decydując się na zakup nowej nieruchomości z rynku pierwotnego, mamy pewność, że będzie ona wykonana zgodnie z najnowszymi standardami i rozwiązaniami dostępnymi na rynku. To z kolei oznacza oszczędności.

Przyszły właściciel nieruchomości oszczędza już na etapie zakupu - bo omija opłatę dla pośrednika. Wartością dodaną są też ekologiczne rozwiązania, w tym zastosowanie przez dewelopera rozwiązań fotowoltaicznych, a także spójna, przemyślana zabudowa architektoniczna.

Coraz więcej deweloperów kładzie też duży nacisk na bezpieczeństwo. Pojawiają się wewnętrzne sieci monitoringu, a także jasny układ miejsc parkingowych, co może wpłynąć pozytywnie na przepustowość ruchu samochodowego w okolicy oraz na komfort pieszych i rowerzystów.

Ogromnym atutem jest też personalizacja. Mieszkania deweloperskie od sprawdzonych firm charakteryzują się tym, że już na etapie podpisywania umowy klient jest informowany, że może choćby w niewielkim stopniu rozplanować układ pomieszczeń w lokalu. To atut, którego - z oczywistych względów - nie dostarczy nam żadna posesja z rynku wtórnego.

Czy rynek nieruchomości w Polsce wciąż będzie rósł?

Prognozy są bardzo optymistyczne. Narodowy Bank Polski informuje, że ilość pozwoleń na budowę nowych posesji do zamieszkania na 2021 rok wzrosła o ponad 50% względem roku poprzedzającego. Pokazuje to dość jednoznacznie, że sektor budowlany ma przed sobą bardzo jasną przyszłość.

Warto odnotować też, że dodatkowym impulsem dla budowy lokali mieszkaniowych może być program Nowy Polski Ład. Rząd obiecał w nim redukcję niezbędnego wkładu własnego, a także dodatkowe wsparcie finansowe dla rodzin, które będą chciały pójść na swoje.

Jest też dość prawdopodobnym, że w bliskiej przyszłości inwestycje mieszkaniowe przeniosą się z centrów oraz obrzeży aglomeracji do coraz mniejszych ośrodków. Dużą rolę odgrywać tu będzie dodatkowe wsparcie gmin w postaci planów bonów inwestycyjnych oraz miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, które powinny uporządkować przestrzeń publiczną w wielu miejscowościach w całej Polsce.

Przykładem miasta, które bardzo dynamicznie rozwija swój sektor mieszkaniowy, są chociażby Gliwice. Osiedla domów jednorodzinnych, a także nowe posesje mieszkalne powstają w wielu dzielnicach miasta, które od zachodu "zamyka" obszar Aglomeracji Śląskiej. Za przykład udanej realizacji można tu wskazać mieszkania od dewelopera: Apartamenty Poezji, jakie w dzielnicy Łabędy zrealizowała gliwicka firma dom100.eu, realizująca inwestycje również na terenie Zabrza i Pyskowic.

Wasze komentarze
No hate

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało wyłączone

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom, niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz w innych serwisach, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.

Reklama

Reklama

Reklama