Reklama

Piekary Śląskie: Urodziła się największa dziewczynka w Polsce. Szpital publikuje zdjęcia

Ważąca niemal siedem kilogramów dziewczynka, przyszła na świat przez cesarskie cięcie w poniedziałek (3 sierpnia) w Piekarskim Centrum Medycznym w Piekarach Śląskich. Na razie lekarze nie chcą spekulować, kiedy Maja i jej mama, opuszczą szpital.

Maluch ważył 6 kg 860 g. Miał 66 cm wzrostu. Maja ma dwoje starszego rodzeństwa.

"To trzecie dziecko 35-letniej mieszkanki Piekar Śląskich" - mówiła "Dziennikowi Zachodniemu" Aleksandra Szatkowska, rzeczniczka prasowa Piekarskiego Centrum Medycznego. Dziewczynka ma dwóch starszych braci: 13-letniego Jakuba i 6-letniego Wojciecha.

Lekarze spodziewali się, że dziewczynka będzie duża, ale nie aż tak. "Błąd pomiaru ultrasonograficznego jest bardzo duży przy takich dużych dzieciach. Poprzednie dziecko, które pacjentka rodziła, miało około 5 kg, więc spodziewaliśmy się, że będzie to dziecko co najmniej pięciokilogramowe" - zaznaczał w rozmowie z RMF FM dr Dariusz Piecha, kierownik Oddziału Ginekologiczno-Położniczego w Piekarskim Centrum Medycznym. 

Reklama

Pierwsze tak duże dziecko w tym szpitalu

"Pierwszy raz w naszym szpitalu urodziło się tak duże dziecko" - zaznaczył.

Jak podkreślił lekarz, wysoka waga urodzeniowa może być uwarunkowana genetycznie.

"Jeżeli rodzice są wysocy, ważą dość dużo, to prawdopodobieństwo genetyczne większego dziecka jest o wiele większe. Duże dzieci, ale nie aż tak, zdarzają się w przypadkach patologii ciąży, ale tu nie mówimy o patologii. Mówimy o fizjologicznym przebiegu ciąży" - wyjaśnia dr Dariusz Piecha.


Największa dziewczynka w Polsce

Maja jest swoistą rekordzistką. Jest jednym z największych urodzonych w Polsce noworodków.

Rekord należy do Kacpra ze Szczecina, który ważył 7 kilogramów. Maja urodzona w Piekarach Śląskich to z kolei największa dziewczynka. 

Czytaj na RMF24.pl

RMF FM/PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy