Reklama

Młode rysie harcują po lesie. W Beskidzie Żywieckim uchwyciła je fotopułapka

W Beskidzie Żywieckim pojawiły się dwa kocięta rysi. W Polsce zwierzęta te są pod ścisłą ochroną. Ich harce zarejestrowała fotopułapka Stowarzyszenia dla Natury Wilk.

Film opublikowano w internecie. W zabawnych scenkach pojawiły się kocięta obserwowanej przez przyrodników od lat rysicy Płonej.

Małe rysie szukają pokarmu

"Pewnie pamiętacie z własnej młodości, jak bywa fajnie, kiedy rodziców nie ma w domu. A czy zastanawialiście, co robią w takich sytuacjach młode rysie? Nasza fotopułapka w Beskidzie Żywieckim zarejestrowała zabawne scenki, gdy dwa kocięta (...) harcują po skałkach. W tym czasie ich matka, która jak każda rysica samotnie musi wychować i wykarmić potomstwo, przemierza najodleglejsze zakątki lasu, by zdobyć dla nich pokarm" - napisali przyrodnicy w mediach społecznościowych.

Reklama

Jak dokarmiać zwierzęta zimą? Wystrzegaj się tych błędów

Rysie są ssakami drapieżnymi z rodziny kotowatych. Ich populacja w Polsce szacowana jest na ok. 300 osobników. Dorosły ryś może mierzyć od 100 do 150 cm. Wysokość w kłębie sięga 75 cm. Osobniki, z wyjątkiem samic z młodymi, prowadzą samotne życie. Rysie użytkują duże areały, które w górach sięgają 100-140 km kw. W Polsce są pod ścisłą ochroną.

Stowarzyszenie dla Natury Wilk istnieje od 1996 r. Zajmuje się ochroną przyrody, a szczególnie działaniami na rzecz ssaków drapieżnych - wilków, rysi, niedźwiedzi, wydr, borsuków i innych gatunków. Jego członkowie prowadzą działalność edukacyjną i badawczą.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: zwierzęta | Beskidy | rysie

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy