Reklama

Reklama

Kto zabił 75-letnią kobietę? Powraca sprawa sprzed lat

Policjanci ze śląskiego Archiwum X wracają do sprawy zabójstwa 75-letniej kobiety, której ciało znaleziono jesienią 2014 roku w jednym z mieszkań w Chorzowie. Aby zatrzeć ślady, sprawca podpalił mieszkanie.

Jak podaje komenda wojewódzka w Katowicach, w śledztwie sprawie pojawiły się nowe, istotne okoliczności. Policjanci zwracają się z apelem do osób, które mogą pomóc z zatrzymaniu sprawcy.

16 listopada 2014 r. strażacy zostali wezwani do pożaru, który wybuchł w jednym z mieszkań przy ulicy 11 Listopada w Chorzowie. Podczas akcji gaśniczej odnaleźli ciało starszej kobiety, wszystko wskazywało, że zginęła w pożarze.

- Sekcja zwłok przyniosła jednak zaskakującą informację. 75-letnia kobieta zmarła w wyniku uduszenia, a nie zatrucia tlenkiem węgla. W sprawie wszczęto śledztwo, a policjanci z wydziału kryminalnego rozpoczęli poszukiwania sprawcy zbrodni, które jednak nie doprowadziły do jego ustalenia - powiedziała w piątek rzeczniczka śląskiej policji podinsp. Aleksandra Nowara.

Reklama

W sprawie został zatrzymany mężczyzna, jednak na późniejszym etapie śledztwa zgromadzone w tej sprawie dowody nie potwierdziły się i podejrzany został oczyszczony z zarzutów - dodała. Policjanci liczą, że teraz są bliscy ustalenia i schwytania rzeczywistego sprawcy.

Policjanci z Archiwum X badają wątki

Śledztwo prowadzą funkcjonariusze z Zespołu do Spraw Przestępstw Niewykrytych Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, czyli z tzw. Archiwum X. To elitarna grupa, którą tworzą niezwykle doświadczeni policjanci. Ich zadaniem jest analiza spraw, które pomimo upływu wielu lat nie zostały wyjaśnione, a które, przy wykorzystaniu najnowszych technik badawczych, mają teraz szansę na rozwiązanie.

- Teraz policjanci ze śląskiego Archiwum X, z uwagi na pojawienie się nowych, istotnych informacji, badają różne wątki zabójstwa w 2014 roku 75-letniej kobiety w Chorzowie - powiedziała podinsp. Nowara. Z uwagi na dobro śledztwa policja nie ujawnia, o jakie nowe informacje chodzi.

Funkcjonariusze wyjaśniający okoliczności tej zbrodni zwracają się do osób, które mają informacje mogące pomóc w zatrzymaniu sprawcy, by skontaktowali się z Wydziałem Kryminalnym KWP w Katowicach nr tel. 47 85 127 70, e-mail: kryminalna@ka.policja.gov.pl lub o kontakt z numerem alarmowym 112.

Rok temu policja informowała o ustaleniu przez śląskie Archiwum X sprawcy zabicia 65-latki z Bytomia, do którego doszło w 2000 r. w Bytomiu. Zatrzymany wówczas 47-latek usłyszał zarzut zabójstwa i został aresztowany. - Choć sposób działania sprawcy w jednym i drugim przypadku był podobny, nie łączmy tego z zabójstwem chorzowianki - powiedziała Nowara.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama