Reklama

Reklama

Koronawirus na Śląsku. Najwięcej nowych zakażeń. Pacjenci kierowani do szpitali poza regionem

Ponad 4,5 tys. przypadków zakażenia koronawirusem potwierdzono minionej doby w województwie śląskim, które pozostaje regionem z największą w kraju liczbą nowych zachorowań. Kolejnych 19 pacjentów trafiło do szpitali w województwach ościennych. 70 proc. interwencji karetek to wyjazdy do pacjentów z COVID-19.

Jak wynika z sobotnich danych Ministerstwa Zdrowia, ostatniej doby w woj. śląskim potwierdzono 4506 nowych przypadków zakażenia, wobec rekordowych ponad 6 tys. w ciągu doby w minioną środę. Nadal liczba nowych zakażeń jest największa w Polsce, gdzie ogółem w sobotę zdiagnozowano ponad 28 tys. przypadków SARS-CoV-2.

Jak poinformowała rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska, minionej doby kontynuowano rozpoczętą przed kilkoma dniami relokację pacjentów z COVID-19 do szpitali poza regionem. Najczęściej dotyczy to chorych, którzy trafili do szpitali w pobliżu granic województwa; po triażu są oni przewożeni do wybranych szpitali, głównie w województwach opolskim, małopolskim i łódzkim, gdzie jest większa dostępność miejsc na oddziałach covidowych. Łącznie poza region relokowano dotąd ponad 120 pacjentów z woj. śląskiego.

Reklama

W ciągu ostatniej doby karetki przewiozły 18 pacjentów z woj. śląskiego do szpitalu w Opolu, Głubczycach i Kędzierzynie-Koźlu (Opolskie), Chrzanowie i Oświęcimiu (Małopolskie) oraz Radomsku (Łódzkie). Ponadto, śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego przetransportował pacjentkę wymagającą specjalistycznego leczenia ze szpitala w Sosnowcu do Kielc.

Liczba wyjazdów do pacjentów z koronawirusem systematycznie rośnie od miesiąca

Minionej doby karetki pogotowia w regionie wyjeżdżały do pacjentów 653 razy, z czego 457 interwencji (blisko 70 proc.) dotyczyło chorych z COVID-19. Liczba wyjazdów do pacjentów z koronawirusem systematycznie rośnie od miesiąca - 6 marca na 582 wyjazdy karetek, pacjentów covidowych dotyczyło 153. Tydzień później wyjazdów do chorych z koronawirusem było w ciągu doby 218, w kolejnym tygodniu 313, a tydzień temu 420.

W szpitalu tymczasowym w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach przebywa obecnie 252 pacjentów, spośród których 26 jest pod respiratorami. W drugim w regionie szpitalu tymczasowym, w pobliżu portu lotniczego w Pyrzowicach, leczonych jest 65 chorych, w tym 10 korzystających z respiratorów.

Z danych Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach wynika, że w piątek w regionie wolnych było 815 na 4951 łóżek dla pacjentów z COVID-19 oraz 59 wolnych na 441 dostępnych respiratorów.

Kontynuowana jest akcja szczepień przeciwko COVID-19 - na przyszły tydzień punkty szczepień w woj. śląskim zgłosiły zapotrzebowanie na blisko 126 tys. szczepionek. Ponad sto gminnych samorządów zgłosiło też wojewodzie gotowość do zorganizowania na swoim terenie masowych punktów szczepień.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne