Reklama

Katowickie lotnisko reaguje na zmianę położenia biegunów Ziemi

Na lotnisku w Katowicach konieczna była modyfikacja znaków na pasach startowych. Wszystko przez zmianę położenia biegunów magnetycznych Ziemi. Jak przekazał rzecznik prasowy Katowice Airport, Piotr Adamczyk, to pierwsza taka korekta w historii Portu Lotniczego im. Wojciecha Korfantego w Pyrzowicach.

W nocy z 5 na 6 października modyfikacji uległy oznaczenia poziome na nawierzchni pola manewrowego - drogi startowej i dróg kołowania, wymieniono także piktogramy na podświetlanych i niepodświetlanych znakach poziomych - donosi "Dziennik Zachodni".

Pyrzowice. Zmieniono oznaczenia dróg startowych

Zmiany położenia biegunów magnetycznych Ziemi obligują służby lotniskowe do ich regularnej kontroli. "Zgodnie z wytycznymi Międzynarodowej Agencji Lotnictwa Cywilnego mamy obowiązek przeprowadzać takie badania raz na pięć lat" - informuje rzecznik Katowice Airport, Piotr Adamczyk.

Na podstawie wyników badań z kwietnia 2022 roku zdecydowano o zmianach w oznaczeniu dróg startowych lotniska w Pyrzowicach. Liczby namalowane na wschodnim końcu pasa zmieniły oznaczenie z 27 na 26, a na zachodnim z 09 na 08.

Reklama

Wszystko po to, by oznakowanie pokrywało się z autentycznym azymutem magnetycznym Ziemi - informuje "DZ".

Ma to znaczenie w sytuacji, gdy awarii ulegnie elektronika w samolocie i piloci będą musieli skorzystać ze starego, ale dobrego sposobu nawigacji za pomocą busoli - wyjaśnia serwis Geekweek (czytaj więcej TUTAJ!). 

Teraz pierwszy z pasów będzie znajdował się w osi busoli wskazującej 8 stopni, a drugi 26 stopni w kierunku N-E. 

Ostatnia taka zmiana miała miejsce w 2011 roku w Poznaniu

- Ostatnio takiej zmiany dokonano na poznańskim lotnisku Ławica w 2011 roku. W historii pyrzowickiego lotniska cywilnego nigdy jeszcze nie trzeba było wykonać takiej korekty - mówił rzecznik Piotr Adamczyk. Jak tłumaczył, tego typu sytuacje są w Polsce niezwykle rzadkie.

Zmiany jednak nie ograniczyły się tylko do oznaczeń pasa. Jak mówił rzecznik Katowice Airport, zmodyfikowane zostały wszystkie oznaczenia poziome znajdujące się na nawierzchni pola manewrowego (droga startowa i drogi kołowania). 

Także Tomasz Rożek, fizyk i polski ekspert komunikacji naukowej, napisał na Twitterze o zmianach, jakie zaszły na katowickim lotnisku. Jak przekazał: "Lotnisko Katowice - Pyrzowice, kilka dni temu, pierwszy raz w historii, musiało zmienić oznaczenia pasów (dróg) startowych z powodu... zmiany położenia biegunów magnetycznych Ziemi".

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Katowice | lotnisko Pyrzowice

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy