Reklama

Katowice: W czwartek wyrok w sprawie śmierci 2-letniego Szymona

Sąd Apelacyjny w Katowicach ogłosi wyrok w procesie Jarosława R. i Beaty Ch., oskarżonych o zabicie niespełna 2-letniego Szymona z Będzina. Dziecko 8 lat temu zmarło w wyniku obrażeń po uderzeniu w brzuch.

W czwartek odbyła się rozprawa odwoławcza. Szymon zmarł w lutym 2010 r. Jego ciało rodzice porzucili w stawie w Cieszynie. Przez dwa lata nie było wiadomo, kim jest odnaleziony w stawie chłopczyk.

Katowicki sąd okręgowy w czerwcu ub. r. skazał ojca Szymona na 12, a matkę na 10 lat za zabójstwo z tzw. zamiarem ewentualnym. Na czwartkową rozprawę została doprowadzona z aresztu tylko Beata Ch.

Prokuratura, która przed sądem I instancji domagała się dla oskarżonych po 15 lat więzienia, przed złożeniem apelacji zmieniła stanowisko - jak wyjaśniała - na skutek ponownego przeanalizowania materiałów sprawy. Teraz domaga się dla rodziców Szymona dożywocia.

Reklama

W opinii oskarżyciela publicznego, tylko taka kara jest adekwatna za czyn, którego się dopuścili, zaś ta wymierzona przez sąd okręgowy jest rażąco łagodna. Prok. Arkadiusz Jóźwiak podkreślał, że rodzice mieli świadomość, że stan dziecka się pogarsza, a mimo to nic nie zrobili aby mu pomóc; śmierć Szymona nie była dla nich zaskoczeniem - przekonywał.

W apelacji prokuratura domaga się uchylenia wyroku z I instancji i przekazania sprawy do ponownego rozpoznania. Z wyrokiem I instancji nie zgadza się także obrona, która przekonuje, że rodzice Szymona nie mogli zakładać i nie mieli świadomości, że dziecko może umrzeć.

Obrońcy wyrażali też zaskoczenie zmianą stanowiska oskarżyciela publicznego, który - choć wcześniej chciał dla rodziców Szymona po 15 lat więzienia - teraz domaga się dożywocia. "Co się stało w międzyczasie? Czy mamy do czynienia z wytycznymi?" - pytał mec. Andrzej Herman. Inny adwokat, mec. Marek Krupski wyraził "sprzeciw wobec takiego kształtowania polityki karnej". Wyraził zaskoczenie, że prokurator nie widzi żadnych okoliczności łagodzących.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy