Reklama

Reklama

Katowice posadzą ponad 300 nowych drzew

Ponad 300 nowych drzew na wnioski mieszkańców zamierza posadzić od jesieni tego roku katowicki samorząd. Będzie to efekt akcji "wCOP drzewo", w której mieszkańcy za pomocą specjalnej aplikacji proponują miejsca dla nowych nasadzeń.

Inicjatywa ruszyła w drugiej połowie 2018 r., przed katowickim szczytem klimatycznym ONZ - COP24. Pierwsze drzewo w ramach akcji "wCOP drzewo" posadzono w Katowicach 13 listopada 2018 r. Wtedy też powstała aplikacja pozwalająca mieszkańcom w prosty sposób proponować miejsce dla nowych drzew.

Ponad 700 zgłoszeń w pierwszej edycji

W ciągu dwóch lat mieszkańcy wysłali 744 zgłoszenia, posadzono ponad 600 drzew - wiele w obecności wnioskodawców i z ich pomocą. W tym czasie przedsięwzięcie stało się elementem miejskiego projektu KATOobywatel, mającego zwiększać poczucie wpływu mieszkańców na życie miasta.

Reklama

Jak poinformowała cytowana w piątkowej informacji magistratu koordynatorka jego projektów społecznych Wioleta Niziołek-Żądło, właśnie zakończyła się weryfikacja wniosków mieszkańców o nowe drzewa w drugiej edycji projektu. Wynika z niej, że do posadzenia w całym mieście będzie 312 drzew.

"Na internetowej mapie wnioski zaakceptowane zaznaczone są jasnozielonym kolorem, odrzucone - czarnym, a drzewa posadzone - ciemnozielonym. System automatycznie wysyła powiadomienia w przypadku akceptacji wniosku. Natomiast powody odrzucenia można wyjaśniać bezpośrednio, kontaktując się pod adresem wskazanym na stronie aplikacji" - podała Niziołek-Żądło.

Jak zapowiedziała, drzewa z zaakceptowanych wniosków Zakład Zieleni Miejskiej będzie sadził sukcesywnie, począwszy od tegorocznej jesieni. O terminach mieszkańcy-wnioskodawcy będą informowani indywidualnie.

Weryfikacja wniosków

Koordynatorka zaznaczyła, że weryfikacja wniosków wymaga pracy i czasu. Pod uwagę brane są m.in przeznaczenie terenu w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, własność terenu, uzbrojenie w sieć linii oraz urządzeń podziemnych i napowietrznych, plany inwestycyjne Komunalnego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej, bezpieczeństwo ruchu (MZUiM), zgodność z uwarunkowaniami prawnymi w zakresie ochrony środowiska czy ogólną wizją zagospodarowania terenu pod kątem zieleni.

"Aplikacja pełni funkcję użytkową i edukacyjną. Dzięki niej możemy wzbogacać wiedzę mieszkańców o drzewach, ale też pokazać, jak wygląda proces sadzenia drzew w przestrzeni miejskiej, jakie gatunki można sadzić na konkretnych terenach i na jakie bariery można natrafić" - wskazała Niziołek-Żądło.

Kształtowanie krajobrazu miasta

Dzięki aplikacji mieszkańcy mogą też uczestniczyć w kształtowaniu krajobrazu miasta i inicjowaniu zmian w najbliższym otoczeniu. Ich zaangażowanie pozwala dokonywać nasadzeń zgodnie z oczekiwaniami. Dzięki nowym drzewom, przestrzeń miejska staje się atrakcyjniejsza, wpływają one bowiem na poprawę mikroklimatu.

W ramach akcji sadzone są duże drzewa, czyli wysokie na co najmniej 2,5 metra, o obwodzie pnia 12-14 cm i więcej (na wysokości jednego metra). Gatunki to m.in. jabłonie, wiśnie, klony, głogi, brzozy, sosny, dęby, lipy, jesiony, topole, świerki, buki i jarząby. Jedno drzewo kosztuje średnio ok. 700 zł.

Projekt KATOobywatel

Projekt KATOobywatel od dwóch lat promuje m.in. sianie i utrzymywanie w Katowicach łąk kwietnych. Inne jego elementy to np. działanie systemu Naprawmyto.pl, służącego zgłaszaniu usterek miejskiej infrastruktury, a także akcja SprzątaMy Dzielnice, w której mieszkańcy zgłaszają propozycje terenów do posprzątania i w głosowaniu wybierają miejsca, w których miasto zapewnia następnie worki i kontenery.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy