Reklama

Reklama

Katowice: Awantura o wystrój kościoła

Kościół dominikanów w Katowicach przejdzie w najbliższym czasie remont. Na profilu na Facebooku opublikowano wizualizacje wnętrza, co wywołało gorącą dyskusję. Część wiernych uważa, że wnętrze jest zbyt skrome.

"Projekt wnętrza, uwzględnia otwarty charakter oraz usytuowanie kościoła (w centrum miasta) i pomyślany jest, w naturalny sposób, jako przestrzeń liturgii, ale również miejsce indywidualnej modlitwy, kontemplacji i spotkania z samym sobą. Poetyka surowej materialności jest wyrazem poszukiwania czegoś czystego, pierwotnego, a jednocześnie pozawala na odpowiednie wydobycie znaczenia każdego wprowadzonego w ten obszar gestu, słowa, dźwięku, zapachu czy przedmiotu" - napisali katowiccy dominikanie na Facebooku.

Podkreślono też, że projekt dobrze wpisuje się w charyzmat zakonu.

"Powściągliwość i klarowność formy tego wnętrza respektuje również pierwotne, modernistyczne plany Tadeusza Łobosa, do których udało się dotrzeć podczas pracy nad projektem, a jednocześnie dobrze wpisuje się w charyzmat zakonu dominikańskiego" - czytamy.

Reklama

Niestety, projekt nie spodobał się części wiernych, którzy - jak podkreślali w komentarzach - od miesięcy składali ofiary na remont parafii.

"Składałem ofiarę na inny projekt. Przykro mi, że teraz realizowany będzie projekt, który zdaje się mówić, że Boga nie ma... Błagam choćby o piękną, godną ikonę Przemienienia Pańskiego przed ołtarzem" - napisał parafianin.

"Jak bym wszedł do takiego kościoła, to poczułbym chłód i pustkę, i ciężko byłoby mi skupić się na spotkaniu z Bogiem" - skomentował jeden z internautów.

"Korytarze niektórych szpitali i kostnic są bardziej przytulne" - dodał inny.

"Wygląda jak połączenie sali konferencyjnej z jakimś magazynem" - czytamy na Facebooku. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje