Reklama

Reklama

Już połowa szkół w Jaworznie używa Linuksa

Już połowa szkół w Jaworznie (woj. śląskie) używa bezpłatnego systemu operacyjnego Linux. Docelowo ma on być zainstalowany na wszystkich komputerach, używanych w placówkach edukacyjnych w mieście. Gmina przekonuje, że zaoszczędzi dzięki temu kilka milionów złotych.

Według służb prasowych magistratu, Jaworzno jest pierwszym miastem w Polsce, które zdecydowało się na tego typu modernizację. Wymiana popularnego, komercyjnego systemu operacyjnego na bezpłatnego Linuksa rozpoczęła się w ubiegłym roku. We wtorek w ramach tego programu w Szkole Podstawowej nr 1 otwarto nową pracownię komputerową.

Reklama

Wkrótce symbolizowany przez pingwina system operacyjny pojawi się we wszystkich szkołach. Tomasz Bochenek z magistratu w Jaworznie powiedział, że proces przechodzenia na Linuksa zakończy się do końca sierpnia przyszłego roku. Projekt pozwoli gminie zaoszczędzić środki, które musiałby przeznaczyć na modernizację szkolnych pracowni.

Ma to związek z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej oraz zaleceniami Unii Europejskiej, według których do 1 września 2012 r. szkolne pracownie komputerowe mają być zmodernizowane tak, aby przy jednym stanowisku zasiadał jeden uczeń. W praktyce w Jaworznie oznaczałoby to konieczność wymiany istniejących oraz zakup dodatkowych komputerów i licencjonowanego oprogramowania.

Sposobem na znaczące obniżenie kosztów modernizacji pracowni przy jednoczesnym zachowaniu niezbędnych standardów nauczania było więc wprowadzenie do szkół bezpłatnego systemu. Nie tylko nie trzeba będzie ponosić kosztów licencji, ale także spadną koszty związane z zakupem nowych komputerów. Jak tłumaczą miejscy informatycy, Linux jest systemem, który może wydajnie pracować nawet na starszym sprzęcie. Dzięki temu szkolne komputery będą mogły pracować znacznie dłużej niż gdyby używały innego systemu operacyjnego.

Linux jest jednym z przykładów otwartego oprogramowania, którego kod źródłowy może być dowolnie modyfikowany i rozpowszechniany. Na świecie wprowadzanie Linuksa w instytucjach publicznych nie jest niczym niezwykłym. W Brazylii nie tylko szkolnictwo, ale także cała administracja państwowa i lokalna oparta jest na tym systemie. Podobnie działania od lat realizowane są także w niektórych w krajach Europy Zachodniej, Japonii oraz w Indiach.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje