Reklama

Hierarcha z zakazem obecny podczas święceń. Jest stanowisko KEP

"Obecność abp. Gołębiewskiego pośród koncelebransów uroczystości w Gliwicach była złamaniem obowiązującego nakazu kościelnego" - zaznaczył w komunikacie rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ. Dodał jednak, że arcybiskup senior podlega wyłącznie bezpośredniej jurysdykcji Stolicy Apostolskiej". Od sierpnia 2021 roku abp Marian Gołębiewski ma zakaz uczestnictwa w uroczystościach publicznych.

Oświadczenie odnosi się do udziału abp. Mariana Gołębiewskiego w święceniach biskupich i ingresie biskupa diecezjalnego Sławomira Odera.

W sobotę 11 marca 2023 r w katedrze gliwickiej odbyły się święcenia biskupie i ingres biskupa diecezjalnego Sławomira Odera. Eucharystię koncelebrował m.in. arcybiskup wrocławski senior Marian Gołębiewski, który 21 sierpnia 2021 r. otrzymał ze Stolicy Apostolskiej "zakaz uczestniczenia w jakichkolwiek uroczystościach publicznych, zarówno kościelnych, jak i świeckich".

"Podjęcie jakichkolwiek kroków prawnych leży w gestii Stolicy Apostolskiej"

Jak zaznaczył rzecznik KEP w oświadczeniu, "zgodnie z prawem kościelnym arcybiskup senior podlega wyłącznie bezpośredniej jurysdykcji Stolicy Apostolskiej". 

Reklama

Dodano także, że żaden z biskupów w Polsce - w tym Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski - nie ma prawnych możliwości, jeśli chodzi o dyscyplinowanie "któregokolwiek z biskupów w podobnych sytuacjach". Jak czytamy w komunikacie KEP, wyłącznie w gestii Stolicy Apostolskiej leży podjęcie jakichkolwiek kroków prawnych wobec abp. Gołębiewskiego z racji złamania przez niego zakazu kościelnego.

Stolica Apostolska, za pośrednictwem Nuncjatury, została poinformowana o zaistniałej sytuacji - przekazano.

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: biskupi | Kościół | KEP

Reklama

Reklama

Reklama