Reklama

Czarzasty: Zaproponuję Morawieckiemu i Budce współpracę

Zaproponuję premierowi Mateuszowi Morawieckiemu i szefowi klubu PO Borysowi Budce spotkanie w sprawie przeprowadzenia wspólnych projektów dla Śląska i Zagłębia - zapowiedział lider SLD Włodzimierz Czarzasty.

Czarzasty na śniadaniu prasowym w zagłębiowskim Będzinie (Śląskie) nawiązał m.in. do jednej z powyborczych publikacji "Dziennika Zachodniego" analizującej, co Śląsk i Zagłębie mogą zyskać wobec faktu, że z okręgów w tych regionach do Sejmu dostali się liderzy: premier Mateusz Morawiecki, wiceprzewodniczący PO Borys Budka i przewodniczący SLD Włodzimierz Czarzasty. 

Czarzasty proponuje spotkanie

"Pada pytanie w tym artykule, czy oni we trzech będą w stanie się dogadać i spróbować zrobić projekty dla Zagłębia, dla Śląska, dla województwa. Więc ja to deklaruję, że będę proponował takie spotkanie, żebyśmy spróbowali we trzech, a potem w ramach wszystkich posłów, którzy są z województwa, a na pewno z Zagłębia, w którym jestem spadochroniarzem, żeby spróbować ustalić ze dwa, trzy duże projekty i po prostu to przeprowadzić" - zapowiedział Czarzasty. 

Reklama

"Jest pytanie, czy jest taka możliwość, aby między poszczególnymi partiami udało się w sprawach ważnych dla Zagłębia, dla Śląska, zrobić takie porozumienie? Ja bym o tym marzył i na pewno będę to proponował" - zapewnił szef Sojuszu.

Zastrzegł, że nie musi być pierwszy z tą propozycją dodając, że w strukturach państwa najważniejszy jest premier. "Będziemy próbowali się spotkać, będę prosił o takie spotkanie - inicjatywa może należeć do premiera, do pana Budki. Na każde z takich spotkań zamelduję się, bo uważam, że jest sens spróbowania" - zadeklarował. 

Spis "rzeczy najważniejszych"

Ocenił, że podstawą rozmowy powinien być bilans "rzeczy najważniejszych" dla każdego regionu. "Gdyby udało się dwie, trzy, cztery rzeczy podjąć i załatwić, to by było fajnie" - ocenił. Zaznaczył, że czuje zobowiązanie wobec przedwyborczych zapowiedzi, że chciałby po jednej - dwie rzeczy zrobić dla poszczególnych miast Zagłębia. 

"Taki spis tych rzeczy dobrze byłoby zrobić w najbliższym czasie, czyli do końca roku" - uznał. Zapowiedział powołanie zespołów współpracowników, które będą wskazywały takie najważniejsze problemy. Wskazał, że jego pomocnikiem w tym zakresie będzie b. wiceminister gospodarki oraz skarbu Andrzej Szarawarski. 

Pytany przez dziennikarzy o kontekst wynikający np. z przedstawionego przez rząd PiS Programu dla Śląska i większości parlamentarnej tej partii, wobec której może ona nie potrzebować współpracy, Czarzasty odpowiedział, że obiecał w kampanii, że "będzie takie rzeczy robił".  

"Będę upierdliwy"

"Obiecałem w kampanii, że będę wył pod różnymi urzędami w różnych sprawach - i będę to robił. Wywyję lub nie wywyję w różnych sprawach, które są ważne dla Zagłębia. Będę upierdliwy, będę chodził, mam siłę medialną - będę nagłaśniał, że koleje państwowe zabrały środki albo ktoś zabrał środki. Będę starał się to wymuszać" - mówił szef SLD.  

"Nie mówię, że PiS ma elementy złe programu, ale wydaje mi się, że można byłoby niektóre zacząć wspólnie realizować. Jeżeli pan Morawiecki powie: 'nie jestem zainteresowany współpracą z Lewicą, w tym z panem Czarzastym, czy z innym posłem czy inną posłanką', niech to powie. (...) Niech Morawiecki powie; 'nie jest mi potrzebny ani Czarzasty, ani nikt z PSL, ani z PO, będę sam realizował projekty'. (...) Będziemy co miesiąc pytali, czy to zrealizował" - zapewnił.  

Szef SLD zadeklarował, że Lewica otworzy w najbliższym czasie w miastach Zagłębia swe biura poselskie. Przypomniał, że w woj. śląskim ma ona siedmioro posłów, dwóch senatorów i dwóch europosłów; wystawia też kandydata w wyborach na prezydenta Gliwic, Marka Widucha. Zasygnalizował, że do końca roku Lewica przedstawi w regionie plan działań na najbliższy rok; zadeklarował też comiesięczne spotkania prasowe. 

Czarzasty ponadto podtrzymał wcześniejsze zapowiedzi, że 14 grudnia podczas konwencji w Warszawie przyjęty zostanie nowy statut SLD, umożliwiający połączenie z Wiosną Roberta Biedronia (bez Razem), a także że potem, jeszcze przed końcem roku, ogłoszony zostanie kandydat na prezydenta.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy