Reklama

Reklama

Bytom: Trwa akcja strażaków na strawionym przez pożar składowisku odpadów

Jeszcze kilkanaście godzin mogą potrwać działania strażaków na terenie strawionego w sobotę przez pożar składowiska odpadów tekstylnych w Bytomiu (Śląskie). W niedzielę rano trwało przetrząsanie i przelewanie wodą pogorzeliska oraz dogaszanie tlącego się jeszcze żaru.

"Na miejscu nadal pracuje ponad 40 strażaków z 15 zastępów. Ich działania polegają głównie na przetrząsaniu i przelewaniu spalonych materiałów; może to potrwać jeszcze kilkanaście godzin" - powiedział oficer prasowy bytomskiej straży pożarnej młodszy ogniomistrz Wojciech Krawczyk.

Jak mówią strażacy, tego typu prace są zwykle bardzo żmudne i czasochłonne. Z wysokich stosów spalonych tekstyliów i tworzyw sztucznych ładowarki wyrywają mniejsze fragmenty, które następnie są przelewane wodą, by utraciły skumulowaną wewnątrz temperaturę. Może się zdarzyć, że gdy żarzące się elementy otrzymują dopływ powietrza, pojawia się ogień, wymagający dogaszenia.

Reklama

Pożar wybuchł w sobotę po południu w na terenie dawnej fabryki ceramiki budowlanej przy ulicy Łokietka w Bytomiu, w dzielnicy Stroszek. Pod zadaszeniem były tam składowane odpady tekstylne, spakowane w worki z tworzyw sztucznych i ułożone w wysokie na 5-8 metrów sterty. Ogień objął powierzchnię o wymiarach 30 na 50 metrów.

Wśród płonących odpadów nie było toksycznych materiałów

Jak poinformował mł. ogniomistrz Wojciech Krawczyk, w sobotę w akcji gaśniczej uczestniczyło w sumie 87 strażaków z 31 zastępów zawodowej i ochotniczej straży pożarnej. Ratownicy gasili pożar wodą; pracowali w bardzo wysokiej temperaturze i w warunkach silnego zadymienia - słup gęstego, czarnego dymu widać było z wielu kilometrów. W sobotę wieczorem pożar został opanowany.

Według informacji straży pożarnej, pożar nie stanowił zagrożenia dla okolicznych zabudowań i mieszkańców, nie było też potrzeby ewakuacji. Zanieczyszczenie powietrza było na bieżąco monitorowane przez strażaków z jednostki ratownictwa chemiczno-ekologicznego, którzy potwierdzili, że wśród płonących odpadów nie było toksycznych materiałów.

Prezydent Bytomia Mariusz Wołosz, który wraz ze swoimi zastępcami przyjechał na miejsce pożaru, poinformował, że decyzja zezwalająca na składowanie tam odpadów została cofnięta ponad miesiąc temu, a firma była zobowiązana do uprzątnięcia zgromadzonych na terenie dawnej fabryki szmat. Sprawą zajmuje się policja.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy