Reklama

Reklama

Bielsko-Biała: Policja ustaliła, kto zdewastował żydowski cmentarz

Dwaj 12-latkowie i 13-latek - to oni, według policji, zdewastowali zabytkowy żydowski cmentarz w Bielsku-Białej. Sprawą zajmie się teraz sąd rodzinny. Zdewastowano blisko 70 nagrobków.

Trzej chłopcy - dwaj 12-latkowie i 13-latek - zniszczyli nagrobki na zabytkowym cmentarzu żydowskim w Bielsku-Białej - poinformował w poniedziałek oficer prasowy aspirant sztabowy Roman Szybiak.

- Dotychczasowe ustalenia wskazują, że był to typowy wybryk chuligański, akt wandalizmu - powiedział asp. szt. Szybiak.

Sprawa znajdzie finał w sądzie rodzinnym.

Blisko 70 zdewastowanych nagrobków

Jak wynika ze sporządzonej przez policję dokumentacji, zniszczonych zostało 67 nagrobków - niektóre tablice zostały przewrócone, inne rozbite lub potłuczone. Dochodzenie prowadzone było pod kątem naruszenia art. 262 kodeksu karnego, czyli zbezczeszczenia miejsca spoczynku zmarłych - informowano.

Reklama

"To nie tylko niedopuszczalna profanacja miejsca, ale też cios w historię miasta oraz wszystkie osoby, które angażują się w ratowanie cmentarza" - skomentowała na Facebooku Gmina Wyznaniowa Żydowska w Bielsku-Białej, do której należy wpisany na listę zabytków cmentarz.

"Nie spoczniemy w dalszych działaniach mających na celu ratowanie i pielęgnowanie historii oraz nauki tolerancji, zrozumienia i wielokulturowości! Nie pozwolimy, aby najpiękniejsze wartości, które naszym wspólnym przodkom pomagały stworzyć to piękne miasto zostały zatracone!" - oświadczyli przedstawiciele Gminy Żydowskiej.

Jedyna taka nekropolia w Polsce

Bielski cmentarz żydowski założony został na terenie Aleksandrowic, obecnej dzielnicy miasta, w oparciu o zezwolenie uzyskane w 1849 r. Następnie został powiększony ok. 1880 r. Wówczas wzniesiony został dom przedpogrzebowy. Na kirkucie spoczywa wielu wybitnych mieszkańców miasta, m.in. prof. Michael Berkowitz, sekretarz Teodora Herzla, twórcy syjonizmu, Salomon Pollak, honorowy obywatel miasta, a także Karol Korn, budowniczy wielu spośród najpiękniejszych budynków w mieście. To jedyna żydowska nekropolia w Polsce, na której pochowani zostali czterej muzułmanie - żołnierze, którzy zginęli podczas I wojny światowej.

Znajdujący się przy cmentarzu zabytkowy dom przedpogrzebowy zdobią polichromie, będące perłą architektoniczną. W ostatnich latach dom wielokrotnie wykorzystywany był jako miejsce wydarzeń kulturalnych. Odbywają się w nim spektakle, m.in. mickiewiczowskich "Dziadów", wystawianych 31 października. Cmentarz jest także udostępniany zwiedzającym.

Pierwsze wzmianki o Żydach w Bielsku pochodzą z XVI w., jednak pierwszy ślad osadnictwa pochodzi z połowy XVII w., kiedy to wymienia się Żyda, który pełnił funkcję poborcy myta i pańskiego arendarza. W przededniu II wojny światowej społeczność żydowska stanowiła prawie 20 proc. liczącej 25 tys. ludności miasta. W Białej pierwsi Żydzi pojawili się pod koniec XVII w. W 1939 r. obywatelami miasta było blisko 4 tys. Żydów, czyli około 13 proc. mieszkańców.

Wasze komentarze
No hate

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało wyłączone

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom, niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz w innych serwisach, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje