Reklama

Reklama

Akcja w kopalni Wujek: Wkrótce koniec odwiertów

Odwiert wykonywany w ramach akcji poszukiwawczej dwóch górników zaginionych po wstrząsie w kopalni Wujek przekracza już tysiąc metrów. Po zakończeniu prac ma nim być opuszczona kamera. Do przodu porusza się też kombajn, drążący podziemny chodnik w kierunku zaginionych.

Wojciech Jaros, rzecznik Katowickiego Holdingu Węglowego, do którego należy kopalnia, poinformował, że w niedzielę rano rozpoczęło się wiercenie otworu poniżej orurowanego wcześniej poziomu tysiąca metrów. Do pokonania zostało już tylko kilkadziesiąt.

Reklama

Prowadzona od kilkunastu dni akcja ratownicza jest następstwem wstrząsu w tzw. ruchu Śląsk (części kopalni Wujek znajdującej się w Rudzie Śląskiej), do którego doszło 18 kwietnia. Wstrząs był skutkiem odprężenia górotworu na głębokości ok. 1050 m. Z zagrożonego rejonu wycofano pracowników; dwóch górników przebywających w zagrożonym rejonie nie zgłosiło się.

Wstrząs spowodował ogromne zniszczenia w wyrobisku, m.in. jego znaczne zaciśnięcie i wypiętrzenie podłoża. Zmierzający po górników ratownicy posuwali się bardzo wolno, przebijając się przez rumowisko skalne i zniszczone części maszyn. Zapadła decyzja o drążeniu nowego chodnika, który pozwoli dotrzeć do zaginionych, jak również o wykonaniu pionowego odwiertu, który umożliwi szybsze sprawdzenie niedostępnego rejonu.

Wykonywany przez wiertnicę otwór powinien wycelować w okolicę skrzyżowania chodnika podścianowego i przecinki (czyli wyjścia ze ściany). W tamtym rejonie z dużym prawdopodobieństwem mogą znajdować się poszukiwani. Ze względu na zabudowane w ścianie i wokół niej urządzenia to też jedyne miejsce, gdzie jest możliwość dowiercenia się.

W sobotę, po osiągnięciu przez wiertnicę tysiąca metrów, wiercenie przerwano - trzeba było opuścić rury do otworu i utwardzić je przy pomocy materiału wypełniającego. Przedstawiciele KHW zakładają, że jeszcze w niedzielę uda się dowiercić do głębokości 1050 m. Po zakończeniu prac przy odwiercie, ratownicy zamierzają tą drogą opuścić na dół kamerę, ewentualnie wodę i żywność.

Z czwartku na piątek w kopalni przeprowadzono próbę opuszczania kamery na głębokość ponad kilometra (w szybie). Próba okazała się udana. Przeprowadziła ją firma Emitech z Bytomia, działająca w branży telekomunikacji górniczej. Urządzenie zostało specjalnie skonfigurowane dla potrzeb tej akcji. Część wizyjną kamery pokryto specjalną powłoką hydrofobową, która minimalizuje skutki zabrudzenia obiektywu. Szerokokątny obiektyw podświetlony światłem podczerwonym wyposażono dodatkowo w rejestrator dźwięku.

Urządzenie, jak zaznaczono, opuszczone na głębokość 1050 m zapewniło podgląd i rejestrację obrazu wysokiej jakości w czasie rzeczywistym, co jest kluczowe przy akcjach ratunkowych.

Z każdą dobą o kolejne metry posuwa się też kombajn drążący podziemny chodnik. "Do przecinki czwartej, prowadzącej w kierunku ściany, gdzie najprawdopodobniej znajdują się poszukiwani kombajn ma 246 metrów. Tam - jeśli przecinka okaże się także niedostępna z uwagi na zaciśnięcie chodnika - po przejściu przez nią skręci w prawo i będzie miał kolejne kilkadziesiąt metrów chodnika do wydrążenia" - poinformował w niedzielę Jaros.

Wstrząs i akcja ratownicza wyłączyły jedną ścianę z wydobycia. Ruch Śląsk wydobywa obecnie węgiel na dwóch ścianach - na głębokości 865 m i 1050 m.

Analizą wypadku zajmie się zespół doradczo-opiniodawczy powołany w czwartek przez prezesa Wyższego Urzędu Górniczego (WUG). Według WUG akcja ratownicza zapewne przejdzie do historii polskiego górnictwa jako jedna z najtrudniejszych. Wstrząs był odczuwany w promieniu kilkudziesięciu kilometrów, odpowiadał 4,2 stopnia w skali Richtera.

Dowiedz się więcej na temat: kopalnia 'Wujek' | Katastrofy górnicze

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy