Reklama

Adam Neumann wybrany na prezydenta Gliwic

Adam Neumann uzyskał 51,18 proc. poparcia w przedterminowych wyborach prezydenta Gliwic i został wybrany na to stanowisko - potwierdziła w nocy z niedzieli na poniedziałek Miejska Komisja Wyborcza w Gliwicach. W głosowaniu wzięło udział 35,5 proc. uprawnionych.

Neumann - przez ostatnie blisko 13 lat wiceprezydent Gliwic - był kandydatem komitetu wyborczego Koalicja dla Gliwic Zygmunta Frankiewicza. Startował z poparciem byłego prezydenta, wybranego jesienią ub. roku do Senatu. Pokonał trzech innych kandydatów.

Jak podała komisja wyborcza, Neumanna poparły 24 854 osoby (51,18 proc.), wobec wymaganego do zwycięstwa w pierwszej turze wyborów poziomu 24 281 głosów. Oznacza to, że o wyborze prezydenta już w pierwszej turze przesądziły 574 głosy.

Na drugim miejscu znalazł się pełniący dotąd obowiązki prezydenta Gliwic (a wcześniej m.in. wiceprezydent miasta i marszałek woj. śląskiego), startujący z własnego komitetu Janusz Moszyński (25,08 proc., 12 180 głosów). Trzeci był były gliwicki radny Kajetan Gornig (18,33 proc., 8 905 głosów), a 5,39 proc. wyborców (2 622 osoby) poparło byłego długoletniego dyrektora Gliwickiego Centrum Organizacji Pozarządowych Andrzeja Gillnera.

Reklama

Rządził ponad 26 lat

Niedzielne wybory wyłoniły następcę wybranego w październiku ubiegłego roku do Senatu Zygmunta Frankiewicza, który rządził Gliwicami ponad 26 lat - najdłużej w Polsce. 

Uprawnione do głosowania były 137 323 osoby. Z urn wyborczych wyjęto 48 784 ważne karty. 

Na czterech kandydatów oddano łącznie 48 561 ważnych głosów.

Kim jest Adam Neumann?

Nowy prezydent Gliwic Adam Neumann w maju tego roku skończy 61 lat. Od urodzenia mieszka w Gliwicach. Pracował w Zakładach Pomiarowo-Badawczych Energetyki Energopomiar Gliwice oraz w miejskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej, następnie przez 18 lat prowadził własną firmę. Od grudnia 2006 r. był wiceprezydentem Gliwic; przestał pełnić tę funkcję w październiku ub. roku, po wyborze Frankiewicza do Senatu. Jest też wykładowcą akademickim z zakresu zarządzania nieruchomościami.

Nowy prezydent Gliwic jest bezpartyjny. "Pozostaję w pełni niezależny" - deklarował w kampanii. W honorowym komitecie jego poparcia znaleźli się m.in., obok Zygmunta Frankiewicza, także były premier i były przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, były wicepremier Janusz Steinhoff (obaj związani z Gliwicami), a także prezydenci: Gdańska - Aleksandra Dulkiewicz i Sopotu - Jacek Karnowski oraz wiele znanych w Gliwicach postaci. Kandydat miał też poparcie Koalicji Obywatelskiej.

Adam Neumann startował w przedterminowych wyborach prezydenta Gliwic pod hasłem kontynuacji i rozwoju. W swoim programie przekonywał, że rozwój gospodarczy Gliwic jest najskuteczniejszą drogą do utrzymania ekonomicznego dobrobytu zarówno samego miasta, jak i jego mieszkańców. "Chcę podjąć dodatkowe działania podnoszące komfort życia gliwiczan" - zapowiadał, deklarując także zapewnianie warunków do tworzenia nowych atrakcyjnych miejsc pracy oraz utrzymania już istniejących.

Wśród założeń programu Neumanna jest m.in. utrzymanie Gliwic w czołówce miast o najwyższym poziomie wynagrodzeń oraz zapewnienie dochodów miasta na poziomie pozwalającym na stałą poprawę jakości życia w mieście. Deklarował poszerzenie oferty rozrywkowo-kulturalnej oraz rekreacyjno-sportowej w mieście i lepsze dopasowanie jej do potrzeb mieszkańców. Zapowiadał dążenie do systematycznej poprawy czystości powietrza oraz dalszy rozwój ogólnodostępnych przestrzeni miejskich i utrzymanie charakteru zielonego miasta.

Adam Neumann z żoną Jolantą mają troje dorosłych dzieci oraz troje wnucząt. 

Nowy prezydent jeździ na nartach i na rowerze; deklaruje, że lubi górskie wędrówki i wypoczynek nad morzem.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL