Wyjątkowa modlitwa przyświecająca czerwcowi. Została zatwierdzona w XIX wieku
Litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa to jedna z zatwierdzonych do publicznego odmawiania litania w Kościele katolickim. Jest modlitwą odmawianą w szczególny sposób w czerwcu. Forma litanii, jaką znamy dzisiaj, zatwierdzona została w XIX wieku.

Litania to szczególny rodzaj modlitwy błagalno-uwielbieniowej, w której prowadzący (najczęściej kapłan) wypowiada kolejne wezwania, a zgromadzeni odpowiadają ustaloną formułą - w przypadku Litanii do Najświętszego Serca Pana Jezusa odpowiedź na wezwanie brzmi "Zmiłuj się nad nami".
Litania ta jest odmawiana w szczególny sposób w czerwcu podczas wieczornych nabożeństw zwanych "czerwcówkami". Nie ma jednak przeciwwskazań, by modlić się nią przez cały rok.
Czerwcówki - jak się modlić w tym czasie?
Kult Serca Jezusa rozwijał się praktycznie od samego początku chrześcijaństwa, jednak święto Najświętszego Serca Pana Jezusa obchodzono po raz pierwszy w XVII w. W kolejnych wiekach forma uroczystości ewoluowała, a w drugiej połowie XIX wieku została rozszerzona na cały Kościół katolicki.
Pierwsze formy modlitwy powstały we francuskim zakonie sióstr wizytek już końcem XVII w., a kult zainicjowany został przez św. Małgorzatę Marię Alacoque, której miał objawić się Jezus. Litania w znanej dzisiaj formie powstała w XIX w.
Jej tekst został zatwierdzony do publicznego odmawiania przez papieża Leona XIII, który dołożył do litanii "Akt poświęcenia rodzaju ludzkiego Najświętszemu Sercu Jezusowemu". Litania jest częścią katolickiego Kultu Serca Jezusowego, a cały czerwiec w szczególny sposób poświęcony jest Sercu Jezusa. Za odmówienie litanii można uzyskać odpust cząstkowy po spełnieniu określonych warunków.
Jak odmawiać litanię?
Litania do Najświętszego Serca Jezusa składa się z 33 wezwań, na cześć 33 lat życia Jezusa Chrystusa. Wezwania te układają się w logiczną całość - w pierwszej części opisany jest stosunek Jezusa do Ojca i Ducha Świętego, druga część dotyczy przymiotów Serca Jezusa, a trzecia opisuje stosunek Jezusowego Serca względem ludzi.
Modlitwa zawiera także wprowadzenie, inwokację Trójcy Świętej oraz wezwanie "Baranku Boży". Litanii przyświecają cztery główne intencje - adoracja, dziękczynienie, prośba o przemianę i wynagrodzenie.
Nabożeństwa czerwcowe
W XIX francuska zakonnica Aniela de Sainte-Croix zasugerowała, że skoro maj w szczególny sposób poświęcony jest Maryi, czerwiec mógłby czcić Serce Jezusa.
Modlitwa szybko została oficjalnie zaakceptowana przez Kościół, a dzisiaj nabożeństwa czerwcowe odbywają się w niemal wszystkich kościołach i przydrożnych kapliczkach.
W ramach modlitwy najczęściej odbywa się adoracja Najświętszego Sakramentu oraz litania. W zależności od kościoła i lokalnych praktyk - jest odmawiana w formie mówionej lub śpiewanej.