Reklama

Reklama

Włoski biskup: Franciszek ustąpi za pięć lat

Włoski biskup, który przewidział dymisję Benedykta XVI, wyraził opinię, że Franciszek ustąpi z urzędu za pięć lat. Tak odniósł się do niedawnych słów papieża, który w rocznicę swego wyboru mówił, że jego pontyfikat potrwa krótko.

Emerytowany biskup miasta Ivrea Luigi Bettazzi wywołał w kwietniu 2012 roku poruszenie, gdy w radiu RAI powiedział, że należy oczekiwać dymisji Benedykta XVI, który jest bardzo zmęczony. "To bardzo konkretna hipoteza" - oświadczył bp Bettazzi na 10 miesięcy przed abdykacją papieża Ratzingera w lutym 2013 r.

Zaproszony do tego samego programu w RAI 2 przedstawił swoją interpretację słów Franciszka o "krótkim pontyfikacie". W wywiadzie dla meksykańskiej telewizji papież Bergoglio powiedział, że jego posługa potrwa 4-5 lat, ale zastrzegł zarazem, że być może się myli. Jednocześnie papież stwierdził, że nie podziela opinii o tym, że biskup Rzymu powinien również odchodzić na emeryturę, jak inni biskupi. Ale wyraził też uznanie dla swego poprzednika, że swą dymisją otworzył nową drogę.

Reklama

- Uważam, że Franciszek sądzi, że jeśli za kilka lat poczuje, że nie ma już sił, podobnie jak uczynił to Benedykt, ustąpi, by zrobić miejsce dla papieża, który będzie w lepszej formie - powiedział bp Bettazzi.

Na uwagę dziennikarza, iż wcześniej papież nie opuszczał tronu Piotrowego z takich powodów, emerytowany włoski biskup odparł: - Tak, ale w ostatnich latach życia Jana Pawła II to sekretarze wszystko robili, ale dzisiaj nikt tego nie przyzna.

Pytany o to, jak długo jego zdaniem 78-letni obecnie Franciszek będzie stać na czele Kościoła, biskup Bettazzi stwierdził: - Jeszcze pięć lat.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje