Reklama

Reklama

Wielka Sobota to więcej niż święcenie pokarmów

To właśnie od tej nocy wzięła się nazwa obchodzonego przez katolików święta Zmartwychwstania Pańskiego. Wielkanoc zaczyna się dziś po zachodzie słońca.

Triduum Paschalne to w Kościele katolickim najważniejszy czas w roku. Po Wielkim Czwartku, kiedy wspomina się ustanowienie dwóch z siedmiu sakramentów - kapłaństwa i Eucharystii i Wielkim Piątku - dniu męki i śmierci Jezusa, przychodzi Sobota - czas wielkiej ciszy.

Wtedy świat się zatrzymuje, a Chrystus leży w grobie, wszystko traci sens - wyjaśniał w Interii paulin, o. Michał Legan. Jak podkreślił teolog, ten dzień jest bezwartościowy, jeśli nie zakończy się Wigilią Paschalną.

Reklama

Wielka Sobota to też dzień święcenia pokarmów. Zgodnie z tradycją, uświetniamy sposób, w jaki będziemy celebrować poranek zmartwychwstania w naszych rodzinach. Jak przypomina ks. Adam Parszywka, salezjanin i misjonarz, starożytni chrześcijanie gromadzili się na pełnych radości ucztach tzw. "agapach". Obecnie formą wielkanocnej uczty jest spożywane w gronie rodziny śniadanie wielkanocne (w niektórych domach kolacja po wigilii Paschalnej).

Zobacz też: Tradycja malowania pisanek

Wielkanocna radość  w Kościele katolickim ma jasne źródło - ukrzyżowany Jezus zmartwychwstał. Jak to określił ks. Wojciech Węgrzyniak, to największy cud świata - zwycięstwo Jezusa nad śmiercią, szatanem i grzechem.

Świętowanie Wielkanocy rozpoczynamy nocą. Po zmroku modlitwy rozpoczyna liturgia światła. Przed kościołem płonie ognisko, którego płomienie zostają poświęcone przez kapłana. Od poświęconego ognia zapala się paschał - specjalną świecę - symbolizujący Chrystusa. Paschał zostaje wniesiony do świątyni i umieszczony na świeczniku. W Kościele Chrystus nazywany jest też Światłością świata. Ciemność jest tłem, aby pokazać zwycięstwo Boga.

Później rozpoczyna się Liturgia Słowa. Na niedzielnej mszy mamy trzy czytania, tym razem jest ona bardzo rozbudowana - wyjaśnia IAR ksiądz Piotr May-Majewski. W Wielką Sobotę czytań jest dziewięć. Opowiadają historie od stworzenia świata, aż do zmartwychwstania Jezusa.

Trzecia część uroczystości Wigilii Paschalnej, to Liturgia sakramentu Chrztu. W Wigilię Paschalną wierni odnawiają przyrzeczenia składane podczas Chrztu. Na końcu uroczystości Wigilii Paschalnej udzielana jest komunia święta. Ostatnim elementem modlitwy jest procesja rezurekcyjna. W Polsce często przenoszona na niedzielny poranek.

"Kiedy przychodzi ta najważniejsza noc w roku, większość ludzi w ogóle nie zdaje sobie sprawy, że ona jest najważniejsza" - stwierdził na łamach magazynu "W Drodze"" w rozmowie z Anną Sosnowską biskup Grzegorz Ryś. Jak przyznał, tej nocy się nie śpi.

Podczas liturgii Wielkiej Nocy po blisko pięćdziesięciu dniach do kościołów powraca uroczysty śpiew "Alleluja" i ma miejsce "rozwiązanie dzwonów". Używane od Wielkiego Czwartku drewniane kołatki zastępuje się "zwiastującymi radość" dzwonkami. Wigilia Paschalna kończy się Eucharystią i procesją rezurekcyjną. Boży grób pozostaje pusty, a na ołtarzach pojawia się figura Jezusa Zmartwychwstałego.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje