Reklama

Reklama

Watykan: To wyzwanie dla duszpasterstwa rodzin

Małżeństwa osób tej samej płci i adopcja dzieci przez nie, wolne związki, szerzenie się zjawiska matek-surogatek, wpływ mediów na rozumienie ślubu i życia rodzinnego - takie są według Watykanu wyzwania, jakim musi stawić czoło synod biskupów na temat rodziny.

Propozycje tematów dyskusji zostały zawarte w ogłoszonym dziś w Watykanie dokumencie przygotowującym nadzwyczajny synod biskupów w październiku 2014 roku, którego hasłem będą wyzwania stojące przed duszpasterstwem rodziny w kontekście ewangelizacji.

Reklama

W dokumencie podkreślono: "W czasach, w jakich żyjemy, kryzys społeczny i duchowy staje się wyzwaniem duszpasterskim".

Wśród nowej i nieznanej jeszcze kilka lat temu - podkreśla się -  problematyki, z jaką musi zmierzyć się Kościół, wymienia się: "szerzenie się wolnych związków" i pary homoseksualne, "którym nierzadko pozwala się na adopcję dzieci".

"Jeśli na przykład pomyśli się tylko o tym, że..."

Następnie wskazano "nowe sytuacje" wymagające duszpasterskiego zaangażowania Kościoła: małżeństwa osób wyznających różne religie, rodzice samotnie wychowujący dzieci, poligamia. Na liście tej znalazło się tej zjawisko głoszenia "braku zaangażowania i założenia niestabilności więzów", "formy feminizmu wrogie wobec Kościoła", relatywizm koncepcji małżeństwa, wpływ mediów na to, jak rozumiany jest ślub i życie rodzinne. Jako kolejne wyzwanie wskazano zjawisko matek zastępczych, czyli surogatek.

Poza tym pojawiła się propozycja przedyskutowania na synodzie kościelnej kwestii "osłabienia i porzucenia wiary w sakramentalnym charakterze małżeństwa" i "mocy terapeutycznej sakramentalnej pokuty".

"Jeśli na przykład pomyśli się tylko o tym, że obecnie wiele dzieci i nastolatków, urodzonych poza regularnymi małżeństwami, może nigdy nie zobaczyć swoich rodziców przystępujących do sakramentów, zrozumiałe staje się, jak pilne są wyzwania stojące przed ewangelizacją w aktualnej sytuacji globalnej wioski" - głosi dokument. W ten sposób wymieniona została kwestia zakazu przystępowania osób rozwiedzionych i żyjących w nowych związkach do sakramentów.

Muszą odpowiedzieć na takie pytania

Ogłoszony dokument zawiera kwestionariusz z kilkudziesięcioma pytaniami, skierowany do lokalnych Kościołów. Odpowiadając na nie episkopaty będą, jak podkreślono, aktywnie uczestniczyć w przygotowaniu prac synodu.

Biskupów zapytano na przykład o to, jaka jest znajomość nauczania Kościoła na temat rodziny wśród wiernych i jakie jego elementy są w pełni przez nich uznawane. Ponadto biskupi pytani są o statystykę par ludzi rozwiedzionych, którzy zawarli nowe związki, a także o ich oczekiwania i o to, czy czują się "zepchnięci na margines".

Kilka pytań w ankiecie dotyczy stosunku Kościoła i biskupów do związków homoseksualnych i troski, jaką należy je otaczać.

Biskupi mają odpowiedzieć na kwestionariusz do końca stycznia przyszłego roku.

Z Rzymu Sylwia Wysocka

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje