Reklama

Reklama

W lutym ukaże się książka papieża Franciszka o św. Janie Pawle II

W lutym ukaże się książka papieża Franciszka na temat świętego Jana Pawła II. Tom "Święty Jan Paweł Wielki" to zapis wywiadu przeprowadzonego z Franciszkiem przez włoskiego księdza Luigiego Marię Epicoco w związku z 100. rocznicą urodzin papieża Polaka.

O książce, która ukaże się nakładem włoskiego kościelnego wydawnictwa San Paolo, poinformował w środę dziennik "La Repubblica".

Rzymska gazeta twierdzi, że publikację tę można też interpretować jako element "kontrofensywy" Franciszka, który chce podkreślić więzy z papieżem Wojtyłą oraz jego nauczaniem i zaprzeczyć powtarzanym tezom, że "zdradza jego teologię moralną" w takich kwestiach, jak celibat księży czy komunia dla osób rozwiedzionych. Właśnie z tego powodu - dodaje watykanista dziennika - Franciszek nazywany jest "heretykiem" przez tych, którzy głoszą takie tezy.

Reklama

Jak ujawnia dziennik, na łamach książki Franciszek przedstawia się jako dłużnik i spadkobierca teologii Jana Pawła II. Podkreśla też, że celibat kapłanów to "łaska, którą należy chronić i zachować".

Książka będzie także - według gazety - odpowiedzią na wrzawę, jaką wywołała sprawa opublikowania we Francji książki kardynała Roberta Saraha z wypowiedziami emerytowanego papieża Benedykta XVI. Podkreśla on tam, że celibat kapłanów jest niezbędny i sprzeciwia się wszelkim zmianom w tej kwestii. To reakcja na propozycje przedstawione podczas synodu biskupów na temat Amazonii, by na odległych terenach zmagających się z brakiem księży wyświęcać żonatych stałych diakonów.

Z Rzymu Sylwia Wysocka

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy