Reklama

Reklama

USA: Franciszek jako pierwszy papież przemawia w Kongresie USA

Po rozmowach w Białym Domu w środę, papież Franciszek przybył w czwartek na Kapitol, by jako pierwszy papież w historii wygłosić przemówienie przed obiema izbami Kongresu USA. To najbardziej wyczekiwany punkt programu jego sześciodniowej wizyty w USA.

Oprócz około 500 kongresmenów i senatorów na Kapitol przybyli już wiceprezydent Joe Biden, sekretarz stanu John Kerry oraz sędziowie Sądu Najwyższego. Oczekuje się, że wygłoszone po angielsku przemówienie papieża będzie trwać co najmniej 40 minut.

Następnie Franciszek ma pozdrowić z balkonu amerykańskiego parlamentu tłumy, około 50 tys. osób, które od wczesnych godzin porannych zebrały się pod Kapitolem.

Jedna trzecia to katolicy

Około jednej trzeciej członków Kongresu USA to katolicy, czyli proporcjonalnie znacznie więcej niż w całym społeczeństwie amerykańskim (około 21 proc.). Katolikiem jest m.in. przewodniczący Izby Reprezentantów, Republikanin John Boehner, który zaprosił Franciszka do Kongresu, oraz liderka mniejszości Demokratów w Izbie Nancy Pelosi.    

Reklama

Przemówienie na Kapitolu to najbardziej wyczekiwany przez amerykańskie media punkt programu wizyty Franciszka w USA, która już określana jest mianem historycznej. Oczekuje się, że papież nie zawaha się poruszyć tematów, które są mu bliskie, jak imigracja, walka z biedą i nierównościami społecznymi oraz ochrona środowiska, ale też stan rodziny i ochrona małżeństwa. Wszystkie te tematy są jednak przedmiotem sporów niezwykle spolaryzowanego Kongresu USA.

Obiad z biednymi

Po wizycie w Kongresie papież uda się na obiad z biednymi, bezdomnymi, chorymi psychicznie i imigrantami, który organizują katolickie organizacje charytatywne w namiocie przy parafii niedaleko Kapitolu. Komentatorzy podkreślali znaczenie tego gestu: zamiast z kongresmenami, papież woli zjeść posiłek z biednymi.

 

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama