Reklama

Reklama

Tysiące wiernych w Łagiewnikach. Apel kard. Dziwisza

Tysiące wiernych uczestniczyło w niedzielę w Krakowie - Łagiewnikach w Święcie Miłosierdzia Bożego. Metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz mówił do zebranych, że we współczesnym świecie potrzeba pokoju i pojednania.

Na uroczystości, które rozpoczęły się już w sobotę wieczorem nieszporami, przyjechali do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia pielgrzymi z Polski i 27 krajów świata, m.in. z Australii, Białorusi, Czech, Filipin, Kanady, Słowacji, Węgier, Włochy, Ukrainy i USA.

Podczas mszy św. przy ołtarzu polowym kard. Stanisław Dziwisz mówił, że "tu, w krakowskich Łagiewnikach modlimy się o dar jedności i pojednania między narodami i w naszym narodzie".

"Nie zabliźniły się rany po katastrofie"

- Przekazując dziś z krakowskiego wieczernika naszym braciom Chrystusowe orędzie pokoju. W sposób szczególny myślimy o tych, którzy niewinnie cierpią na Ukrainie, w Syrii,  w Iraku, w Afryce. W ostatnim czasie w Kenii, zamordowano młodych ludzi, studentów tylko dlatego, że wyznawali wiarę Jezusa Chrystusa - powiedział kardynał.

Reklama

Podkreślił, że myślimy także o "naszym polskim domu", który jest "miotany niepokojami wewnętrznymi, dyskusjami ideologicznymi, wzajemnymi oskarżeniami".

- Nie zabliźniły się jeszcze rany rodzin, krewnych i przyjaciół po tragicznej katastrofie na smoleńskim lotnisku, a ciągle podgrzewana jest dyskusja, która rani. Rani serca Polaków i przeszkadza w godnym spojrzeniu na życie prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki, na życie generałów i posłów, przedstawicieli życia politycznego i członków załogi, którzy udawali się na miejsce zbrodni katyńskiej, aby uczcić pamięć pomordowanych za Ojczyznę - powiedział metropolita krakowski.

"Metoda in vitro jest moralnie niedopuszczalna"

Kardynał po raz kolejny mówił, że "metoda in vitro jest moralnie niedopuszczalna". - Cel nie uświęca środków. Pragnienie posiadania dziecka, samo w sobie słuszne, nie może być realizowane metodami niegodziwymi - powiedział kard. Dziwisz, dodając, że projekty przygotowane przez polskie prawodawstwo budzą słuszne zaniepokojenie i głęboki podział w społeczeństwie.

- Przypominamy: ta metoda jest niegodziwa i nie godzi się człowiekowi, a tym bardziej chrześcijanom korzystać z tego rodzaju pseudonaukowych osiągnięć. Powtarzamy również, że dzieci zrodzone dzięki tej metodzie są niewinne, a Kościół, my wszyscy, otaczamy je miłością i troską - mówił.

Metropolita krakowski przypomniał, że papież Franciszek ogłosił Rok Miłosierdzia, który rozpocznie się 8 grudnia w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i w 50. rocznicę zakończenia Soboru Watykańskiego II. - Będzie to jednocześnie przygotowanie do Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w naszej Archidiecezji w lipcu przyszłego roku - podkreślił kard. Dziwisz. Dodał, że ŚDM będą okazją do dzielenia się wiarą i uczenia się wiary od innych ludzi, którzy przyjadą do Krakowa z całego świata.

Orędzie o Bożym miłosierdziu bliskie Janowi Pawłowi II

Kard. Dziwisz mówił, że orędzie o Bożym miłosierdziu było szczególnie bliskie Janowi Pawłowi II, który zmarł w przeddzień święta Bożego Miłosierdzia, był beatyfikowany i kanonizowany w dniu tego święta. Dziesięć lat temu na osobistą prośbę papieża w Łagiewnikach utworzona została kaplica Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu, w której wierni mogą się modlić przez całą dobę.

W tym roku przypadają: 15. rocznica kanonizacji s. Faustyny (Heleny Kowalskiej) i ustanowienia Święta Miłosierdzia na całym świecie, 30. rocznica jego ustanowienia w Archidiecezji Krakowskiej, 80. rocznica pierwszego wystawienia do publicznej czci obrazu Jezusa Miłosiernego w sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej, 90. rocznicę wstąpienia Heleny Kowalskiej do Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, 110. rocznicę jej urodzin oraz 80. rocznicę objawienia "Koronki do Bożego Miłosierdzia".

Po południu w łagiewnickim sanktuarium odmówiona zostanie Koronka do Miłosierdzia Bożego, po której odprawione będą kolejne msze św. W rejonie sanktuarium w ciągu dnia, a wieczorem także na trasach wyjazdowych z Krakowa, gdy pielgrzymi będą wracać, kierowcy powinni się spodziewać wzmożonego ruchu.

W uroczystościach w łagiewnickim sanktuarium uczestniczył kandydat PiS na prezydenta RP Andrzej Duda. Po mszy św. w zakrystii rozmawiał krótko z kard. Dziwiszem. Po południu w ramach kampanii Duda spotka się z mieszkańcami Gorlic, Grybowa, Nowego Sącza i Limanowej.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne