To kluczowy okres dla każdego katolika. Rozpoczyna się 5 marca
Wielki Post to okres liturgiczny w Kościele katolickim, który trwa 40 dni i poprzedza Wielkanoc. Jest to czas refleksji, modlitwy i pokuty, mający na celu duchowe przygotowanie do zmartwychwstania Chrystusa. Jakie są tradycje i zwyczaje związane z tym czasem?

Tradycje związane z Wielkim Postem są głęboko zakorzenione w kulturze chrześcijańskiej. Jest to czas związany z pokutą, modlitwą i wstrzymaniem się od hucznych zabaw. Jest on dla wiernych naśladowaniem działań Chrystusa, który tuż przed rozpoczęciem swojej jawnej działalności w Jerozolimie, pościł przez 40 dni na pustyni.
Wielki Post ma zatem być czasem duchowego przygotowania do tego, by dobrze przeżyć czas zbliżających się Świąt Wielkanocnych - dnia obchodzonego na pamiątkę zmartwychwstania Jezusa.
Środa Popielcowa i posypanie głowy popiołem
Środa Popielcowa to symboliczny dzień, który rozpoczyna Wielki Post. Wierni przybywają do kościołów, by uczestniczyć w obrzędzie posypania głów popiołem. Gest ten symbolizuje pokutę i przemijanie ludzkiego życia. Kapłan wypowiada przy tym słowa: "Prochem jesteś i w proch się obrócisz" lub "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię".
Środa Popielcowa jest ważnym dniem w kalendarzu liturgicznym, ale nie jest świętem nakazanym. Oznacza to, że tego dnia wierni nie mają obowiązku uczestniczyć w mszy świętej, choć kościół zachęca, by mimo wszystko wziąć udział w Eucharystii i dobrze rozpocząć czas Wielkiego Postu.
W 2025 roku Środa Popielcowa wypada 5 marca. Oznacza to, że tego dnia rozpoczyna się również 40-dniowy okres Wielkiego Postu.
Modlitwa, post, jałmużna - trzy filary Wielkiego Postu
Podczas Wielkiego Postu szczególną rolę odgrywa modlitwa, która ma pomóc w duchowym przygotowaniu do Wielkanocy. Przybiera ona przeróżne formy - indywidualnej kontemplacji, udziału w mszy świętej czy dedykowanych temu czasowi nabożeństw tj. droga krzyżowa i gorzkie żale.
Drugim filarem Wielkiego Postu jest wstrzemięźliwość od wybranych pokarmów i form rozrywki czy przyjemności, które przyjmują różne formy. Tradycyjny post oznacza ograniczenie spożywania pokarmów mięsnych w piątki oraz powstrzymanie się od hucznych zabaw.
W Środę Popielcową i Wielki Piątek obowiązuje post ścisły polegający na spożywaniu jednego pełnego posiłku w ciągu dnia oraz dwóch mniejszych, również w formie bezmięsnej.
Post jednak może przybrać różne formy. Zdarza się np., że wierni decydują się na spożywanie chleba i wody w wybrane przez siebie dni. Wszystko po to, aby poprzez wyrzeczenia nauczyć się pokory, cierpliwości, wewnętrznej wrażliwości, a także skupić się na duchowych wartościach.
Trzecim filarem Wielkiego Postu jest jałmużna, która zachęca do pomocy potrzebującym, co jest wyrazem miłosierdzia i rezygnacji z dóbr materialnych na rzecz innych. Kościół naucza, że prawdziwa jałmużna to nie dawanie tego, co zbywa, ale dawanie, które wiąże się z wyrzeczeniem, odmówieniem sobie czegoś, by podzielić się dobrem z drugim człowiekiem.
Wielki Post 2025. Nabożeństwa
Wielki Post to także czas szczególnych nabożeństw, takich jak droga krzyżowa czy gorzkie żale.
Pierwsza odprawiana jest we wszystkie piątki Wielkiego Postu i jest odtworzeniem drogi Jezusa na Golgotę. Odprawia się ją w czternastu stacjach, które krok po kroku przeprowadzają przez historię męki Chrystusa od sądu Piłata aż po złożenie ciała do grobu. Za udział w drodze krzyżowej wierni mogą uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami - być w łasce uświęcającej, nie mieć przywiązania do żadnego grzechu, odmówienie modlitwy Ojcze Nasz i Zdrowaś Mario w intencji Ojca Świętego.
Drugim tradycyjnym nabożeństwem są gorzkie żale - pieśni i modlitwy pasyjne, które pomagają wiernym przeżywać mękę Chrystusa, odmawiane we wszystkie niedziele Wielkiego Postu. To muzyczna opowieść o tym, co Chrystus wycierpiał na poszczególnych etapach drogi na Kalwarię. Historia podzielona jest na trzy części, a każda niedziela to kolejna część.
Historia rozpoczyna się od Modlitwy w Ogrójcu, a kończy złożeniem Jezusa w grobie. Za udział w gorzkich żalach wierni również mogą uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
Wielki Post a Wielki Tydzień
Najważniejszym czasem Wielkiego Postu jest rozpoczynający się okres Wielkiego Tygodnia - czasu, który bezpośrednio nawiązuje do męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Wielki Tydzień rozpoczyna się w Niedzielę Palmową, która upamiętnia triumfalny wjazd Jezusa do Jerozolimy. Tego dnia wierni przynoszą do kościoła palmy, które są symbolem życia i odrodzenia. Poświęcone palmy często przechowuje się w domach jako znak błogosławieństwa i ochrony.
Wielki Post kończy się w Wielki Czwartek, gdy rozpoczyna się Msza Wieczerzy Pańskiej, która zaliczana jest do tzw. Triduum Paschalnego - najważniejszego okresu liturgicznego dla katolików, który kończy się nieszporami w Niedzielę Wielkanocną. Jest on wspomnieniem zbawczych wydarzeń od Ostatniej Wieczerzy aż do Zmartwychwstania Chrystusa.
W tym czasie do odśpiewania Chwała na wysokości Bogu w Wigilię Paschalną w Wielką Sobotę milkną organy, a śpiewom towarzyszą wyłącznie dźwięki kołatek. Najważniejszym wydarzeniem Wielkiego Tygodnia jest wspomniana Wigilia Paschalna, podczas której wierni pierwszy raz usłyszą radosną nowinę o zmartwychwstaniu Chrystusa.
Wielki Post - jak go dobrze przeżyć?
Dziś tradycje wielkopostne przeżywane są na różne sposoby. Niektórzy decydują się na rezygnację z używek, inni wybierają post duchowy - ograniczają korzystanie z telefonów, rezygnują z nadmiernych zakupów czy angażują się w działalność charytatywną. Ważne jest, aby ten czas służył refleksji nad własnym życiem i prowadził do duchowego odnowienia.
Wielki Post jest nie tylko okresem religijnym, ale także okazją do pracy nad sobą, do okazywania miłości bliźnim i do głębszego przeżywania wartości chrześcijańskich. To czas wyciszenia, pokory i przygotowania na najważniejsze święto w chrześcijańskim kalendarzu - Zmartwychwstanie Pańskie.
Najważniejsze zatem w dobrym przeżyciu Wielkiego Postu jest to, by swoja uwagę skoncentrować na tym, co ważne - modlitwie, poście i jałmużnie, które są trzema filarami tego wyjątkowego czasu.
-----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!