Reklama

Te kościoły robią wrażenie

Kościół klepkowy w Borgund

Kościół pod wezwaniem św. Andrzeja wybudowano ok. 1150 roku. To jedyny klepkowy kościół w Norwegii, który dotrwał do naszych czasów w nienaruszonym stanie. Wewnątrz nie ma ławek ani oświetlenia elektrycznego - jasno jest dzięki otworom w ścianach, przez które wpada światło słoneczne. Budynek należy do Kościoła Norwegii, ale dziś nie odprawia się już w nim nabożeństw.

Kaplica Notre Dame du Haut

Kaplica Matki Bożej na Górze znajduje się niedaleko francuskiego miasteczka Ronchamp. Budynek, wybudowany w latach 1950-1955,  został zaprojektowany przez Charlesa-Édouarda Jeanneret-Grisa, czyli słynnego Le Corbusiera. Modernistyczna kaplica jest popularnym celem pielgrzymek.

Reklama

Kościół Hallgrímura

Kościół znajduje się w stolicy Islandii - Reykjavíku. Jest drugim pod względem wysokości budynkiem w kraju. Projekt świątyni zatwierdzono w 1937 roku, a budowa świątyni trwała aż 41 lat - rozpoczęła się zaraz po wojnie i zakończyła w 1986 roku. Wieża kościoła służy jako punkt widokowy, z którego rozpościera się widok całego Reykjavíku.  

Sagrada Familia

Sagrada Familia, czyli Świątynia Pokutna Świętej Rodziny jest jednym z najbardziej znanych kościołów na świecie. Została zaprojektowana przez słynnego wizjonera Antoniego Gaudíego (początkowo świątynię projektował inny architekt, ale z powodu konfliktu z władzami miasta stracił zlecenie). Budowę rozpoczęto w 1882 roku i nie zakończono jej do tej pory. Oryginalny projekt został zniszczony w czasach hiszpańskiej wojny domowej (1936-1939) przez katalońskich anarchistów. 

Chiesa di Dio Padre Misericordioso

Zbudowany w 1996 roku kościół znajduje się w rzymskiej dzielnicy Tor Tre Teste. Został zaprojektowany przez Richarda Meiera. Ściany świątyni są białe, a Enrico Borgarello, który współpracował przy budowie, stwierdził, że jeden ze składników cementu, titanium dioxide, pochłania światło ultrafioletowe i w ten sposób pomaga walczyć z zanieczyszczeniem powietrza.  

Katedra Świętego Sebastiana

Znajdujaca się w Rio de Janeiro katedra jest jednym z trzech symboli miasta - obok pomnika Chrystusa Zbawiciela i Głowy Cukru. Budowa nietypowej świątyni trwała 12 lat (1964-1976), a za jej projekt odpowiedzialny jest Joaquim Corrêa. Kształtem kościół miał oczywiście nawiązywać do kultury majów. 

Kościół Panagia Paraportiani

Kościół uważany jest za jedną z najpiękniejszych budowli w Grecji. Budowa kościoła rozpoczęła się w 1425, ale niektóre części zostały dobudowane w XVI i XVII wieku. 

Katedra Matki Bożej z Aparecidy

Katedra znajduje się w stolicy Brazylii. Budynek, który uważany jest z jeden z najoryginalniejszych przykładów nowoczesnej sztuki sakralnej, został zaprojektowany przez Oscara Niemeyera. Prace nad budową zakończył się w 1970 roku, ale od tego czasu wykonano jeszcze wiele prac wykończeniowych i dekoratorskich.  

Kościół de Assisi Mission

Położony w Nowym Meksyku kościół zaczęto budować w 1772 roku. Budowa trwała 41 lat i zakończyła się w 1815 roku. Nietypowy budynek inspirował wielu artystów, m.in.  Georgia O’Keeffe, Ansela Adamsa i Paual Stranda.

Air Force Academy Cadet Chapel

Wybudowany w 1962 roku kościół znajduje się w Colorado. Budynek jest jednym z najbardziej znanych przykładów architektury modernistycznej. W 1996 zdobył nagrodę American Institute of Architects.


INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy