Reklama

Reklama

"Szczyt pielgrzymkowy"na Jasnej Górze. Przybyło 85 tysięcy pątników

​W tegorocznym sezonie pielgrzymkowym, od 10 kwietnia do 14 sierpnia, na Jasną Górę dotarły 133 piesze pielgrzymki, w których uczestniczyło 85 tys. pątników - podało biuro prasowe sanktuarium. Większość z nich - aż 65,3 tys. - przybyła do Częstochowy w sierpniu.

Właśnie wtedy na Jasnej Górze przypada tradycyjny "szczyt pielgrzymkowy". Jego kulminacja obejmuje m.in. dni poprzedzające obchodzoną w poniedziałek uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Jak wynika ze statystyk Biura Prasowego Jasnej Góry, tylko od 1 do 14 sierpnia do sanktuarium przybyły 52 piesze pielgrzymki, a w nich w sumie 65,3 tys. wiernych.

Jak dotąd, najwięcej uczestników zgromadziły w tym roku: 36. Pielgrzymka Krakowska, w której przeszło 8 tys. wiernych oraz 38. Pielgrzymka Radomska (ponad 6,2 tys. osób).

Podobnie jak w poprzednich latach, do najliczniejszych grup należały także te ze stolicy. Łącznie w pięciu pielgrzymkach z Warszawy wzięło udział 12,5 tys. osób. Były to: 305. Warszawska Pielgrzymka Piesza (5,7 tys.), 36. Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna (4,2 tys.), Grupy "17-ste" Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej (1,5 tys.), 25. Pielgrzymka Niepełnosprawnych (700 osób) oraz 33. Praska Pielgrzymka Rodzin (400 osób).

Reklama

Zwiększyła się liczba uczestników pielgrzymek rowerowych

W ostatnich dniach na Jasną Górę wchodziły pielgrzymki ze wszystkich zakątków Polski. Aby dojść do sanktuarium z Cudownym Obrazem Matki Bożej, niektórzy musieli pokonać setki kilometrów. Do tej pory najdłuższą trasę przeszły należące do 32. Pielgrzymki Szczecińsko-Kamieńskiej grupy z Łukęcina. Ich uczestnicy pokonali 640 km w 20 dni.

Niewiele krótsze były: wyruszająca z Helu 35. Pielgrzymka Kaszubska (634 km w 19 dni), grupy ze Świnoujścia z 32. Pielgrzymki Szczecińsko-Kamieńskiej (621 km w 19 dni) oraz grupa z Giżycka z 24. Pielgrzymki Ełckiej (517,5 km w 16 dni).

Co ciekawe, jak wynika ze statystyk, w tym roku zwiększyła się liczba uczestników pielgrzymek rowerowych - od 10 kwietnia na Jasną Górę dotarły 104 pielgrzymki rowerowe, a w nich 6,3 tys. osób. W tym czasie do Częstochowy dotarło też 11 pielgrzymek biegowych, w których uczestniczyło 270 osób.

Część pielgrzymów, którzy w ostatnich dniach przybyli na Jasną Górę, pozostała w Częstochowie, by uczestniczyć w poniedziałek w głównych uroczystościach Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Oprócz pieszych pątników rzesze wiernych od kilku dni docierają do miasta także samochodami, pociągami i autokarami.

To nie koniec sezonu pielgrzymkowego

Jednak, jak przypomina biuro prasowe sanktuarium, to nie koniec sezonu pielgrzymkowego. Drugi "szczyt" obejmie dni poprzedzające uroczystość odpustową Matki Bożej Jasnogórskiej, przypadającą 26 sierpnia. Według szacunków częstochowskiego magistratu, w sierpniu na Jasną Górę ma przyjść w sumie ponad 110 tys. pątników.

Obchodzone od V wieku święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny należy do najważniejszych świąt maryjnych i największych wydarzeń na Jasnej Górze. W polskiej tradycji nazywane jest też świętem Matki Bożej Zielnej. Tego dnia podczas nabożeństw święci się kwiaty i zioła, modląc się o błogosławieństwo dla pól i plonów.

Tegoroczne uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze mają być dziękczynieniem za Światowe Dni Młodzieży (ŚDM) - zorganizowane w Częstochowie w 1991 r. z udziałem Jana Pawła II, a także te zakończone przed dwoma tygodniami w Krakowie, z udziałem Franciszka.

Obchody rozpoczęły się już w niedzielę wieczorem. Centralnym punktem głównych, poniedziałkowych uroczystości będzie przedpołudniowa suma pontyfikalna. Przewodniczyć jej ma metropolita częstochowski abp Wacław Depo; on też ma wygłosić homilię.

W poniedziałkowy wieczór - wobec przypadającego też tego dnia - Święta Wojska Polskiego, w Kaplicy Matki Bożej odbędzie się uroczysty Apel Jasnogórski według ceremoniału wojskowego. Mają w nim wziąć udział m.in.: biskup polowy Józef Guzdek, a także dowódcy Polskich Sił Zbrojnych i Kompania Honorowa Wojska Polskiego.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy