Reklama

Reklama

Spada liczba księży i sióstr zakonnych w Polsce

​Spada liczba mężczyzn wstępujących do seminariów i sióstr przekraczających mury niektórych zakonów. Na koniec września ubiegłego roku w seminariach diecezjalnych było prawie trzy tysiące kleryków, natomiast pięć lat temu o pięćset osób więcej. Maleje też liczba sióstr w zwykłych zgromadzeniach żeńskich, natomiast rośnie liczba kandydatek wstępujących do zgromadzeń kontemplacyjnych, czyli tych, w których siostry głównie się modlą.

- Liczby nie kłamią, jednak trzeba pamiętać, że mamy w Polsce niż demograficzny - mówi biskup Marek Solarczyk, odpowiadający w Episkopacie Polski za powołania. Hierarcha podkreśla, że nie ma "kryzysu powołań", bo Bóg woła młodych tak samo jak kiedyś. - To my wszyscy wierzący musimy się lepiej strać, aby ci młodzi mogli to zaproszenie usłyszeć, pójść za nim i jak najlepiej zrealizować - dodaje. Biskup Marek Solarczyk zwraca uwagę, że to z Polski jest najwięcej powołań w Europie. Co siódmy ksiądz na Starym Kontynencie to Polak.
Dziś w Kościele katolickim jest obchodzony 52. Światowy Dzień Modlitw Powołania. W Kościele w Polsce jest to tradycyjnie Tydzień Modlitw o Powołania. - Ten Tydzień sygnalizuje katolikom, że takie duchowe wsparcie seminarzystom i siostrom jest potrzebne przez cały czas - podsumowuje biskup Marek Solarczyk.
Specjalne orędzie na tegoroczny Światowy Dzień Modlitw o Powołania skierował papież Franciszek. Pisze w nim do młodych, aby przestali się koncentrować na sobie, a to sprawi, że ich życie będzie radośniejsze i coraz bogatsze.
W ostatnich latach znaczny wzrost kandydatów do kapłaństwa można zaobserwować w Afryce i w Azji. Światowy Dzień Modlitw o Powołania jest obchodzony zawsze w czwartą Niedzielę Wielkanocną - w kalendarzu Kościelnym to tak zwana Niedziela Dobrego Pasterza.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje