Reklama

Reklama

Rzecznik KEP: Czas wielkanocny najważniejszy dla chrześcijan

To bardzo ważne, szczególnie w czasie wielkanocnym, który dla chrześcijan jest najważniejszy w całym roku liturgicznym, by przygotować się do pełnego udziału w Eucharystii, pojednać się z Bogiem i ludźmi - podkreślił rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik.

"Spowiedź raz w roku to pewne minimum" - wskazał ks. Rytel-Andrianik, zachęcając do znacznie częstszego przystępowania do sakramentu pokuty i pojednania. Rzecznik KEP - w informacji na stronie Konferencji Episkopatu Polski - przywołał dane z najnowszego sondażu CBOS, mówiące że do spowiedzi wielkanocnej przystępuje 67 proc. Polaków.

"Drugie przykazanie kościelne mówi o tym, by 'przynajmniej raz w roku przystąpić do sakramentu pokuty'. Trzecie przykazanie zaś, że 'każdy wierny jest zobowiązany przynajmniej raz w roku na Wielkanoc przyjąć Komunię św.' i jak czytamy w Katechizmie Kościoła Katolickiego określa ono 'minimum w przyjmowaniu Ciała i Krwi Pańskiej w związku ze świętami wielkanocnymi, które są źródłem i centrum liturgii chrześcijańskiej'" - napisał ks. Rytel-Andrianik.

Reklama

Jak podkreślił, "to bardzo ważne, by przygotować się do pełnego udziału w Eucharystii, pojednać się z Bogiem i ludźmi, szczególnie w czasie wielkanocnym, który dla chrześcijan jest najważniejszy w całym roku liturgicznym".

Ks. Rytel-Andrianik przypomniał, że warunkami dobrej spowiedzi są: rachunek sumienia, żal za grzechy, mocne postanowienie poprawy, wyznanie grzechów i zadośćuczynienie.

Dodał, że aby wyjść na przeciw osobom, które chcą przystąpić do spowiedzi wielkanocnej, w Kościele organizowane są m.in. takie inicjatywy, jak "Noc Konfesjonałów".

Do Nocy Konfesjonałów przyłączyło się w tym roku ponad 230 kościołów z całej Polski - to najwięcej w historii akcji "nocnej spowiedzi". "Chodzi o to, aby nikt nie został bez spowiedzi przed Wielkanocą" - podniósł rzecznik Episkopatu.

Z sondażu CBOS, przeprowadzonego na początku marca, wynika że Wielkanoc niezmiennie jest przeżywana przede wszystkim jako święto rodzinne - w ten sposób postrzegają ją dwie trzecie (67 proc.) Polaków. W okresie Wielkiego Postu 50 proc. Polaków rezygnuje z niektórych przyjemności, np. rzadziej ogląda telewizję, nie chodzi do kina. Wśród indywidualnych praktyk religijnych najczęstsze (85 proc.) okazuje się zachowywanie postu w Wielki Piątek. Dwie trzecie respondentów (67 proc.) podało, że przystępują do spowiedzi wielkanocnej. 56 proc. ankietowanych zadeklarowało, że bierze udział w Triduum Paschalnym, 55 proc. w rekolekcjach wielkopostnych, a 50 proc. w nabożeństwie Drogi Krzyżowej lub Gorzkich Żalów. 48 proc. respondentów deklaruje uczestnictwo w rezurekcji.

Reklama

Reklama

Reklama