Reklama

Reklama

Polscy biskupi jadą do Watykanu. Wizyta ad limina Apostolorum

Polscy biskupi - diecezjalni, pomocniczy, a także seniorzy - udadzą się do Watykanu na spotkanie z papieżem Franciszkiem.

Spotkanie odbędzie się na przełomie września i października biskupi. Wyjazd do Watykanu będzie wizytą "ad limina Apostolorum" - poinformowało biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski.

W związku z trudną do przewidzenia sytuacją sanitarną, nie jest jeszcze znana konkretna data wizyty. "Zostanie ona ustalona i podana do wiadomości w terminie późniejszym" - czytamy w komunikacie.

Według autorów komunikatu biskupi diecezjalni, pomocniczy, a także biskupi seniorzy, oprócz pielgrzymki do grobów św. Piotra i Pawła oraz spotkania z papieżem Franciszkiem, odwiedzą również kongregacje i rady Stolicy Apostolskiej. "Jak podkreśla Posynodalna Adhortacja Apostolska 'Pastores gregis', podstawowym celem wizyty 'ad limina Apostolorum' jest umocnienie jedności pomiędzy biskupami a Katedrą Św. Piotra" - napisali.

Reklama

Sprawozdanie z diecezji

Wyjaśnili, że podczas wizyty "ad limina" biskupi danego kraju odbywają pielgrzymkę do grobów świętych Apostołów Piotra i Pawła w Watykanie oraz przedstawiają papieżowi sprawozdania dotyczące swoich diecezji. "Zgodnie z prawem kanonicznym spotkania te organizowane są co 5 lat. Jednak ze względu na pandemię od pewnego czasu pozostają zawieszone" - zaznaczyli autorzy komunikatu.

Poinformowali, że poprzednia wizyta polskich biskupów w Watykanie miała miejsce w dniach 1-8 lutego 2014 roku. Poprzedziła ona kanonizację Jana Pawła II oraz organizowane w Krakowie Światowe Dni Młodzieży. "Papież Franciszek w przemówieniu do polskiego episkopatu szczególną refleksję poświęcił rodzinie i młodzieży oraz zwrócił uwagę na potencjał Kościoła w Polsce" - zaznaczyli. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama