Reklama

Początek ramadanu. Dziesiątki tysięcy muzułmanów na Wzgórzu Świątynnym

Dziesiątki tysięcy muzułmanów zebrały się w piątek na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie, w jednym z miejsc świętych islamu. Odbyła się tam pierwsza z głównych codziennych modlitw podczas ramadanu - świętego miesiąca muzułmanów, który rozpoczął się w środę.

Obchody odbyły się przy wzmożonych środkach bezpieczeństwa w Jerozolimie Wschodniej podjętych przez władze izraelskie.

Liczbę wiernych modlących się na Wzgórzu Świątynnym instytucje muzułmańskie oceniają na 200 tysięcy, a policja izraelska - na 80 tysięcy. Na pierwszą piątkową modlitwę podczas ramadanu przybyli muzułmanie z Zachodniego Brzegu Jordanu - 120 tysięcy ludzi według muzułmanów, a 48 tys. według policji izraelskiej. Około 500 osób przybyło ze Strefy Gazy, znajdującej się pod blokadą izraelską.

Przybywający na modlitwę mieszali się z tłumem na wąskich uliczkach Starego Miasta wiodących do Wzgórza Świątynnego. Stragany udekorowano tradycyjnymi lampionami na ramadan, gdzieniegdzie słychać nagrania wersetów z Koranu - relacjonuje agencja AFP.

Reklama

"Przybyliśmy tutaj, do najświętszego miejsca dla muzułmanów palestyńskich, jesteśmy szczęśliwi, że odbyliśmy tę podróż" - powiedział 64-letni Ahmed, którzy przybył z Ramallah na Zachodnim Brzegu Jordanu. Dostęp Palestyńczyków z Zachodniego Brzegu do Jerozolimy Wschodniej, zajętej przez Izrael w 1967 roku, jest obwarowany przez władze izraelskie szczególnymi rygorami.

Na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie znajduje się zespół najważniejszych muzułmańskich sanktuariów: Kopuła na Skale i meczet Al-Aksa, stanowiący trzecie po Mekce i Medynie najświętsze miejsce islamu.

Ramadan jest dziewiątym miesiącem księżycowym roku muzułmańskiego. Początek ramadanu następuje po nocy, której da się zaobserwować księżyc w nowiu. W tym roku ramadan rozpoczął się o wschodzie słońca 18 czerwca.

Ramadan ma zmienić i ulepszyć uczynki i myśli wiernych. Muzułmanie czczą nim objawienie Koranu prorokowi Mahometowi. Podczas świętego miesiąca obowiązuje od wschodu do zachodu słońca ścisły post - czyli powstrzymywanie się od jedzenia i picia, a także palenia tytoniu i współżycia seksualnego. Zwolnieni z postu są jedynie chorzy, kobiety ciężarne oraz podróżni przebywający w drodze dłużej niż trzy dni, ale powinni oni odbyć post w innym terminie.

Wielu muzułmanów spędza w ramadanie po kilka godzin dziennie w meczecie na modlitwie i studiowaniu Koranu. Zamiast codziennych zwykłych pięciu modlitw odmawia się dłuższą, wieczorną, zwaną Taraweeh.

Określenie "ramadan" pochodzi od arabskiego "ramida" lub "ar-ramad", co oznacza gorąco i pragnienie. Opisuje uczucie, jakie pojawia się na skutek powstrzymania się od picia w upalny, słoneczny dzień. Tak jak gorąco zmienia kształty przedmiotów, wystawionych na działanie słońca i upału, tak post ma zmieniać i ulepszać uczynki i myśli ludzkie. Muzułmanie wierzą, że dzięki postowi ich serca staną się czulsze na znaki, jakie daje im Allah, a pamięć wrażliwsza na wspomnienia o złych uczynkach.

Okres postu zakończy święto Id al-Fitr, tzw. Mały Bajram, kiedy na niebie znów pojawi się młody sierp księżyca. Id-al-Fitr jest czasem wypoczynku i obfitości. Rozdaje się jałmużnę, składa się wizyty i przekazuje życzenia, ludzie obdarowują się prezentami, zwłaszcza słodyczami.

W tym roku ramadan będzie trwać do 17 lipca.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: ramadan

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy