Reklama

Reklama

Pierwsza w historii encyklika dwóch papieży

W Watykanie i w Polsce zostanie dziś zaprezentowana pierwsza encyklika papieża Franciszka. Choć on jest jej autorem, to sam zwrócił uwagę, że napisał ją na "cztery ręce", razem ze swoim poprzednikiem Benedyktem XVI. Widać w niej jednak wyraźny ślad obecnego pontyfikatu.

Tytuł encykliki to "Lumen Fidei", czyli "Światło wiary". Watykański dokument mówi właśnie o wierze - wyjaśnia w rozmowie z IAR redaktor naczelny Katolickiej Agencji Informacyjnej Marcin Przeciszewski. Jak dodaje, ta publikacja to wskazówka na rolę wiary dziś. Jest tam jednak i nawiązanie do historii. Wiara jest tu prezentowana w nawiązaniu do historii biblijnej. Papież pokazuje też, jak ważna jest wiara dla każdego wierzącego. Daje konkretne wskazówki, jak ją rozwijać - podkreśla rozmówca IAR. 

Reklama

W nowej encyklice bardzo ważne są fragmenty o tym, co to znaczy wierzyć i o aktualnych zagrożeniach dla wiary. Tutaj widać wyraźne piętno Benedykta XVI - podkreśla Marcin Przeciszewski. W encyklice napisano bowiem, że jednym z największych obecnych niebezpieczeństw dla spraw duchowych jest relatywizm.

- To typ myślenia, który nie uznaje żadnej prawdy obiektywnej - zauważa Marcin Przeciszewski.

Wcześnie często na to zagrożenie wskazywał Benedykt XVI. Sam papież Franciszek mówi o tej encyklice: "To mocny dokument".

Warto dodać, że dotychczas żaden z następców świętego Piotra nie wydał tak szybko encykliki. Dokument, który ma dziś być zaprezentowany, będzie opublikowany zaledwie w cztery miesiące po tym, jak Franciszek został papieżem. 

Warszawska prezentacja encykliki odbędzie się w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski.

Dowiedz się więcej na temat: Papież Fransiszek | Benedykt XVI | encyklika

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy