Reklama

Reklama

Patriarcha Cyryl I w warszawskiej katedrze prawosławnej

Chrześcijaństwo obrządku wschodniego jest obecne w Polsce od lat - mówił patriarcha Moskwy i całej Rusi Cyryl I w prawosławnej katedrze pw. św. Marii Magdaleny na warszawskiej Pradze. Wręczył dary dla kościoła i powstającego w stolicy centrum prawosławnego.

To pierwsza we współczesnej Polsce wizyta zwierzchnika rosyjskiego Kościoła prawosławnego w polskiej katedrze prawosławnej. Cyryl bywał w Polsce już wcześniej, jako arcybiskup smoleński. - Wszyscy Was znają i każdy Wasz pobyt w naszym kraju wspominamy z sympatią i miłością - mówił witając gościa warszawski metropolita prawosławny abp Sawa. W intencji szczęśliwej podróży Cyryla do Polski odprawiono tam dziękczynne modły, zwane doksologią.

Reklama

Patriarcha Cyryl podkreślał doniosłą rolę chrześcijaństwa obrządku wschodniego na ziemiach polskich - "od kiedy wielki książę Mieszko jednoczył te ziemie w jeden kraj". - Wiele lat polskie prawosławie było we wspólnym organizmie z Cerkwią moskiewską - dodawał Cyryl, zaznaczając zarazem doniosłą rolę polskiej Cerkwi w ustawieniu dobrych stosunków pomiędzy Kościołami: prawosławnym i rzymskokatolickim.

Liczne dary

Rosyjski gość przywiózł polskiej cerkwi liczne dary, w tym relikwię św. Romana - jak mówił - jako "znak naszej wspólnej jedności w Chrystusie i naszej wdzięczności". Przekazał też bramę do ikonostasu nowo budowanej cerkwi świętych Cyryla i Metodego. Wyraził też satysfakcję, że w Warszawie powstaje centrum prawosławne, które ma funkcjonować przy tej świątyni.

Cerkiew katedralna św. Marii Magdaleny otrzymała od Cyryla ikonę chorągwi Matki Bożej. - Ta ikona była duchowym symbolem Cerkwi rosyjskiej prawosławnej w 2009 r., kiedy zostałem wybrany na Patriarchę Moskwy i całej Rusi. Chciałbym przekazać tę ikonę temu świętemu miejscu z pamiątkowym napisem, aby ludzie prawosławni mogli modlić się do tej ikony o mnie i o moją służbę - powiedział Cyryl.

Cyryl podkreślił ważną rolę Cerkwi prawosławnej w Polsce w ustawieniu dobrych stosunków pomiędzy prawosławną Cerkwią i Kościołem rzymskokatolickim. - Chciałbym wyrazić szacunek temu wszystkiemu co Wasza Świątobliwość wykonuje w Cerkwi polskiej - zwrócił się Cyryl do abp. Sawy, prawosławnego metropolity Warszawy i całej Polski.

Owocna wizyta

Wcześniej patriarcha został powitany w progu katedry przez dzieci. Kilka kroków dalej czekała na niego z chlebem przedstawicielka społeczności prawosławnej, a na środku świątyni duchowni podali mu krzyż, którym Cyryl pobłogosławił licznych zgromadzonych. Wielu rejestrowało to wydarzenie nagrywając filmy na telefony komórkowe. W cerkwi byli także przedstawiciele Kościoła rzymskokatolickiego - metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik i abp Henryk Hoser, biskup warszawsko-praski.

- Wierzę, że wizyta Jego Świątobliwości Cyryla i nasze wspólne świadectwo o Chrystusie posłuży jak najlepiej dziełu Bożemu, naszym narodom, naszym państwom i całemu chrześcijaństwu - mówił na powitanie prawosławny metropolita warszawski Sawa. Podkreślał historyczną wagę wizyty, która według niego "wpisuje się do dziejów naszego Kościoła".

- Wasza obecna wizyta jako zwierzchnika wielkiego świętego Kościoła rosyjskiego, z którym jesteśmy połączeni więzami duchownymi i historycznymi, ma duże znaczenie w wymiarze kościelnym i społeczno-państwowym. Witając Waszą Świątobliwość, przyjmujemy Was z otwartym sercem, braterską miłością i nadzieją, że wizyta wasza będzie owocna w szerokim rozumieniu tego słowa, jak też posłuży dobru świętego prawosławia oraz naszych narodów: polskiego i rosyjskiego - mówił Sawa.

- Nie naruszając nauki i kanonu świętego Kościoła prawosławnego, zawsze starało się ono dążyć do dialogu ze wszystkimi, pragnąc nieść świadectwo prawdy Pańskiej - to jest nasze zadanie i nasza powinność względem Boga i otaczającego nas świata. Wierzymy, że nasze wspólne świadectwo o tych wartościach będzie dobrze służyło współczesnemu społeczeństwu i zapisze się w historii - zaznaczył metropolita, życząc gościowi z Moskwy "błogosławionego pobytu na polskiej ziemi".

Po modlitwach i odśpiewaniu patriarsze "mnohaja lieta" (sto lat), gość opuścił katedrę, błogosławiąc zgromadzonym i udał się na obiad. Następnie uda się na spotkanie z Konferencją Episkopatu Polski.

Dowiedz się więcej na temat: patriarcha | Kościół prawosławny | Cyryl I

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne