Reklama

Reklama

Papież: Także w Kościele są ludzkie słabości i grzechy

Benedykt XVI pozdrowił w czwartek wieczorem 40 tysięcy wiernych, którzy przyszli na Plac świętego Piotra w procesji z lampkami dla upamiętnienia 50. rocznicy otwarcia Soboru Watykańskiego. Papież mówił, że także w Kościele są grzechy i ludzkie słabości.

Zwracając się z krótkim pozdrowieniem do uczestników marszu zorganizowanego przez włoską Akcję Katolicką Benedykt XVI wspomniał, że był na placu przed bazyliką watykańską wieczorem 11 października 1962 roku, a więc w dniu, gdy Jan XXIII otworzył Sobór Watykański.

Reklama

"50 lat temu w tym oknie stanął dobry papież Jan i skierował do nas słowa niezapomniane, słowa pełne poezji, dobroci, płynące prosto z serca. Byliśmy szczęśliwi i pełni entuzjazmu. Rozpoczął się właśnie wielki sobór ekumeniczny, a my byliśmy pewni, że nadejdzie nowa wiosna dla Kościoła, nowe Zesłanie Ducha Świętego, nowa wyzwoleńcza obecność Ewangelii" - mówił papież, który jako 35-letni ksiądz był wówczas ekspertem teologicznym podczas soborowych obrad.

"Także dzisiaj jesteśmy szczęśliwi, niesiemy radość w sercu, ale powiedziałbym, że to radość bardziej wstrzemięźliwa, radość pokorna" - dodał Benedykt XVI w krótkim słowie do wiernych.

"W ciągu tych 50 lat nauczyliśmy się i doświadczyliśmy tego, że grzech pierworodny istnieje i przekłada się na grzechy osobiste, które mogą stać się strukturami grzechu, zważywszy, że na polu Pana jest także kąkol, a w sieci Piotra są też złe ryby, że ludzka kruchość jest obecna też w Kościele, że nawa Kościoła płynie pod wiatr, przy wrogich groźbach. Niekiedy myśleliśmy też, że Pan śpi i o nas zapomniał" - podkreślił papież.

Następnie przypomniał wiernym, że "ogień Chrystusa nie pochłania ani nie niszczy", lecz płonie w ciszy "małym płomieniem dobroci".

Na zakończenie Benedykt XVI powtórzył za Janem XXIII słowa z jego wygłoszonego wówczas tzw. Przemówienia pod Księżycem: "idźcie do domu i pogłaszczcie dzieci i powiedźcie, że to od papieża".

Rano w czwartek podczas mszy w Watykanie Benedykt XVI uroczyście zainaugurował Rok Wiary.

Dowiedz się więcej na temat: PAPIEZ | Benedykt XVI

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne