Reklama

Reklama

Papież: Rozumiem obawy przed migrantami, potrzebna jest integracja

Papież Franciszek w drodze powrotnej z wyspy Lesbos powiedział w sobotę dziennikarzom, że podróż ta była dla niego bardzo silnym przeżyciem i chciało mu się płakać. Przyznał, że rozumie obawy przed napływem migrantów i mówił o pilnej potrzebie integracji.

Podczas konferencji prasowej na pokładzie samolotu, pytany o to, dlaczego zabrał ze sobą trzy syryjskie rodziny wyznawców islamu, odparł: "Nie wybierałem między chrześcijanami a muzułmanami. Te rodziny miały dokumenty w porządku i dlatego było to możliwe". Wyjaśnił, że były też dwie rodziny chrześcijańskie, ale nie miały wymaganych dokumentów.

Mówiąc o kwestii integracji, Franciszek zauważył, że obecnie istnieją na świecie getta. A wydawało się, dodał, że to słowo zostało zapomniane po wojnie.

"Niektórzy z terrorystów, którzy dokonali ataków, są dziećmi i wnukami osób urodzonych w Europie. Co się stało? Nie było polityki integracji" - stwierdził papież. To jego zdaniem ma podstawowe znaczenie. "Europa musi odzyskać zdolność do integracji. Przybyło do niej wiele osób z ludów wędrownych, które wzbogaciły jej kulturę. Potrzebna jest integracja" - oświadczył.

Reklama

"Wielka odpowiedzialność" w przyjmowaniu migrantów

Papież przyznał, że rozumie, iż niektóre narody europejskie odczuwają obecnie strach w związku z kryzysem migracyjnym. Wyraził przekonanie, że konieczna jest "wielka odpowiedzialność" w przyjmowaniu migrantów, a jednym z jego aspektów jest to, że muszą się integrować,

"Zawsze mówiłem, że wznoszenie murów nie jest rozwiązaniem. Widzieliśmy w minionym wieku upadek jednego z nich" - dodał.

Papież powiedział, że należy budować mosty, ale to - zastrzegł - robi się "w sposób  inteligentny, poprzez dialog i integrację".

Pytany o sprawę zamykania niektórych granic w Europie, oznajmił: "Rozumiem pewien strach, ale zamykanie granic nie rozwiąże niczego". Na dłuższą metę jego zdaniem wyrządza się szkodę swojemu narodowi. "Europa musi pilnie prowadzić politykę gościnności, integracji, wzrostu, pracy i reformy gospodarki" - ocenił papież.

Rysunki, na których widok chce się płakać

Mówił także o rysunkach, które otrzymał od dzieci w obozie uchodźców na Lesbos. Wyznał, że na ich widok "chce się płakać".

Franciszka zapytano także o jego poranne sobotnie spotkanie z Berniem Sandersem, ubiegającym się o nominację Demokratów w wyborach prezydenckich w USA, przybyłym do Watykanu na międzynarodowe sympozjum.

Papież opisał okoliczności tego spotkania, wyjaśniając, że kiedy wychodził z Domu św. Marty w drodze na lotnisko, Sanders czekał na niego. "Był na tyle uprzejmy, że przyszedł mnie pozdrowić" - dodał. To był tylko uścisk dłoni, nic więcej - relacjonował papież.

Odnosząc się do dyskusji na temat znaczenia tego spotkania w kontekście kampanii wyborczej, Franciszek ocenił, że takie pozdrowienie to przejaw "dobrego wychowania", a nie ingerowanie w politykę.

"Jeśli ktoś myśli, że przywitanie się z kimś to mieszanie się w politykę, radzę mu iść do psychiatry" - odparł papież.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje