Reklama

Papież kanonizował siedem osób

Kościół katolicki ma siedmioro nowych świętych, pochodzących z Włoch, Argentyny, Meksyku, Hiszpanii i Francji. Papież Franciszek przewodniczył w niedzielę na placu Świętego Piotra mszy kanonizacyjnej, w której uczestniczyło około 80 tysięcy osób.

Po raz pierwszy kanonizowany został Argentyńczyk. José Gabriel del Rosario Brochero (1840-1914) - przez czterdzieści lat był proboszczem na obszarze prawie 4,5 tys. km kwadratowych argentyńskiej pampy. Wśród parafian miał wiele osób wyjętych spod prawa.  W regionie nie było kościołów, szkół, poczty ani kolei. Budował je proboszcz poruszający się na koniu lub mule. Znany był jako opiekun biednych i chorych, działacz społeczny zaangażowany na rzecz ludności i rozwoju swego kraju.

Ksiądz Brochero został beatyfikowany w 2013 roku, czyli na początku pontyfikatu Franciszka.

Reklama

Na ołtarze wyniesieni zostali: Salomon Leclercq (1745-1792)- duchowny, brat szkolny zamordowany w czasie rewolucji francuskiej; uznany także za męczennika Meksykanin Jose Sanchez del Rio (1913-1928) - ofiara prześladowań religijnych; hiszpański biskup Manuel Gonzalez Garcia (1877-1940); włoski ksiądz Lodovico Pavoni (1784-1849)- założyciel zgromadzenia Synów Maryi Niepokalanej (pawonianów) i społecznik; włoski ksiądz Alfonso Maria Fusco (1839-1910); francuska karmelitanka i mistyczka Elżbieta od Trójcy Świętej(1880-1906).

Dążyć do wygrania pokoju


W homilii podczas mszy Franciszek powiedział, że wszyscy nowi święci "mieli serce szczodre i wierne dzięki modlitwie". "Modlili się ze wszystkich sił, zmagali się i zwyciężyli" - dodał. Papież przypomniał, że Kościół wymaga stylu życia duchowego, który opisał następująco: nie dążyć do tego, "aby wygrać wojnę, ale żeby wygrać pokój". Chrześcijańskie działanie - wskazywał - wymaga "mocnego trwania w wierze i świadectwie".

"Modlitwa nie jest schronieniem się w świecie idealnym, nie jest ucieczką do fałszywego egoistycznego spokoju. Wręcz przeciwnie, modlitwa jest zmaganiem się, jest pozwoleniem, aby także Duch Święty modlił się w nas" - zauważył Franciszek.

Wyraził przekonanie, że święci to ci, którzy "walczą za pomocą modlitwy", "walczą aż do granic ze wszystkich swoich sił i zwyciężają". "Także tych siedmioro świadków, którzy dzisiaj zostali kanonizowani stoczyło z modlitwą dobrą walkę wiary i miłości" - powiedział papież.

Na zakończenie mszy, przed modlitwą Anioł Pański, Franciszek mówił o przypadającym w poniedziałek Międzynarodowym Dniu Walki z Ubóstwem. "Połączmy nasze siły moralne i ekonomiczne, by razem walczyć z ubóstwem, które poniża, obraża i zabija wielu braci i wiele sióstr" - zaapelował. Zaznaczył, że konieczna jest realizacja "poważnej polityki na rzecz rodziny i pracy".

W mszy kanonizacyjnej uczestniczył prezydent Argentyny Mauricio Macri.

Z Rzymu Sylwia Wysocka

IAR/PAP

Reklama

Reklama

Reklama