Reklama

Reklama

Papież Franciszek do duchownych: To jest zło klerykalizmu. Mówi też o pieniądzach

Papież Franciszek zaapelował, by "uwolnić sacrum od związków z pieniędzmi". Podkreślił, że "nie można służyć dwóm panom - Bogu i mamonie". Zwracając się do duchownych papież Franciszek mówił też o "złu klerykalizmu".

Podczas spotkania na modlitwie Anioł Pański w Watykanie papież ostrzegał przed hipokryzją, opieraniem życia na kulcie pozorów, aspektach zewnętrznych i "przesadną troską o własny wizerunek".

Przede wszystkim, dodał, "trzeba uważać na to, aby nie podporządkować wiary naszym interesom".

Papież Franciszek: To jest zło klerykalizmu

Przywołując omawiany fragment z Ewangelii o uczonych w piśmie Franciszek zaznaczył, że "imieniem Boga przykrywali swoją pychę, a nawet gorzej - wykorzystywali religię, by dbać o swoje interesy, nadużywali swojej władzy i wykorzystywali biednych".

Papież zauważył, że także obecnie widać taką "złą postawę" klerykalizmu w wielu miejscach. Klerykalizm ten, wyjaśnił, polega na wywyższaniu się, wykorzystywaniu i piętnowaniu innych, by "poczuć się doskonałym". "To jest zło klerykalizmu"- zauważył.

Reklama

"To przestroga we wszystkich czasach i dla wszystkich; dla Kościoła i społeczeństwa; nigdy nie można wykorzystywać pełnionej przez siebie roli, by tłamsić innych, nigdy nie zarabiać kosztem innych"- apelował Franciszek.

Mówił, że potrzebna jest czujność, by nie popaść w próżność, by nie koncentrować się na pozorach i nie żyć powierzchownie.

Czytaj też: Papież Franciszek mówi o błędach w Kościele. I upomina

Papież upomina: Nie można służyć dwóm panom - Bogu i mamonie

Zachęcił wiernych do refleksji: "Czy w tym, co mówimy i robimy, pragniemy być docenieni i wynagradzani czy też służyć Bogu i bliźniemu, zwłaszcza najsłabszym?".

Papież wezwał: "Uważajmy na fałsz serca, na hipokryzję, która jest niebezpieczną chorobą duszy".

"Jakże ważne jest to, by uwolnić sacrum od związków z pieniędzmi" - mówił. Przypomniał słowa Jezusa o tym, że nie można służyć dwóm panom: Bogu i mamonie.


Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy