Reklama

Reklama

Papież Franciszek: Cywilizacja złych manier

Według papieża Franciszka obecną cywilizację charakteryzują złe maniery i brzydkie słowa, wypowiadane także w życiu publicznym. Podczas audiencji generalnej przestrzegł też przed formalizmem dobrych manier, którymi "popisuje się Szatan".

Zwracając się do tysięcy wiernych zgromadzonych na placu Świętego Piotra, papież powiedział podczas katechezy na temat wychowania w rodzinie: "Czasem przychodzi na myśl, że stajemy się cywilizacją złych manier i brzydkich słów, jakby był to znak emancypacji; słyszymy je także w życiu publicznym".

Reklama

Franciszek zauważył: "Uprzejmość i umiejętność dziękowania są postrzegane jako znak słabości, a niekiedy wywołują wręcz nieufność". Wyraził przekonanie, że z taką tendencją należy walczyć w rodzinie.

"Musimy - dodał - stać się bezkompromisowi w kwestii nauczania wdzięczności i wyrażania uznania". Zdaniem papieża są one źródłem godności człowieka i sprawiedliwości społecznej. Jeśli postawy te lekceważone są w życiu rodzinnym, traci na tym także życie społeczne - ostrzegł.

"Chrześcijanin, który nie potrafi podziękować, zapomniał języka Boga" - mówił papież.

Przytoczył słowa, jakie usłyszał kiedyś od prostej, starszej kobiety o tym, że "wdzięczność to roślina, która rośnie tylko w ziemi szlachetnych dusz".

Przestrzegł zarazem przed "formalizmem dobrych manier, który - jak powiedział - może stać się maską skrywającą nieczułość duszy i obojętność wobec innych". "Zwykło się mówić: za wieloma dobrymi manierami kryją się złe przyzwyczajenia" - podkreślił.

"Nawet religia nie jest wolna od takiego ryzyka, które sprawia, że jej formalne przestrzeganie zamienia się w światowość duchową" - uważa papież. Dodał, że "Szatan kuszący Jezusa popisuje się dobrymi manierami i jest wręcz dżentelmenem". Potrzebne jest autentyczne nauczanie dobrych manier, w którym dobre relacje są mocno zakorzenione w miłości do dobra i szacunku do drugiej osoby - wskazał Franciszek.

Jako trzy kluczowe słowa życia rodzinnego wymienił: "czy mogę?", "dziękuję" i "przepraszam".

Kierując słowa do polskich pielgrzymów papież pozdrowił wszystkie dzieci w Polsce, które przystępują do pierwszej komunii świętej.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne