Reklama

Reklama

Odpowiedź Kościoła na Halloween: Msze i koncerty

Msze i koncerty chrześcijańskiego rocka - tak Kościół we Włoszech odpowiada na coraz popularniejsze i hucznie obchodzone Halloween. Chcąc przede wszystkim zachęcić młodzież do udziału w alternatywnych obchodach diecezje mają dużo ofert spod znaku rozrywki.

Duszpasterstwo młodzieży Konferencji Episkopatu Włoch jest patronem rockowego koncertu grupy Christian Music Italy, który odbędzie się w piątkowy wieczór w miasteczku Palestrina pod Rzymem.

Reklama

W Turynie, w przeddzień uroczystości Wszystkich Świętych, młodzież zgromadzi się na modlitwie. W Amalfi na południu kraju odbędzie się wielka zabawa na placu przed katedrą; będą tańce i świadectwa katolików.

W Asyżu franciszkanie będą modlić się z młodzieżą przez całą noc. Biskup miasta świętego Franciszka Domenico Sorrentino wyjaśnił: "To nie jest polemika z obchodami Halloween, modlitwa jest zawsze konstruktywna". "Prawdą jest jednak to, że ta forma świętowania , która coraz bardziej się szerzy, nie należy do naszych korzeni chrześcijańskich"- dodał biskup.

W Rimini przygotowano na ostatni dzień października inicjatywę "Love Wins" ( miłość zwycięża). Jej organizatorem jest Wspólnota imienia papieża Jana XXIII, która przypomniała, że jej nieżyjący już założyciel ksiądz Oreste Benzi tuż przed śmiercią, w noc poprzedzającą uroczystość Wszystkich Świętych po raz ostatni poszedł do dyskoteki, by rozmawiać tam z młodymi ludźmi. 

Spotkania modlitewne, uroczystości i zabawy odbędą się w całym kraju, a do ich rozpropagowania wykorzystuje się portale społecznościowe i wszelkie komunikatory w sieci, z których korzysta młodzież. Również w Internecie wśród młodych katolików szerzy się zwyczaj przypominania postaci znanych świętych.

Poczytny katolicki tygodnik "Famiglia Cristiana" nie potępia natomiast zabaw dzieci, które przebrane pukają do drzwi domów i proszą o słodycze. "Niech będzie taka zabawa, jeśli dzieci tego pragną, ale nie zapominajmy o uroczystościach Wszystkich Świętych i Zaduszek"- apeluje pismo do wiernych.

Kardynał Mauro Piacenza z Watykanu komentując zabawy pod znakiem grozy i horroru powiedział w wywiadzie dla jednej z kościelnych agencji prasowych, że ci, którzy przebierają się i zakładają maski "są nieświadomymi ofiarami mody".

- To zjawisko całkowicie irracjonalne - oświadczył hierarcha. Kardynał Piacenza podkreślił następnie: "Ten, kto nie wierzy w prawdę, koniec końców zaczyna wierzyć w cokolwiek, włącznie z dyniami".

- Dynia pozostanie zawsze dynią - stwierdził watykański dostojnik.

Dowiedz się więcej na temat: Halloween

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy