Reklama

Reklama

Noc Konfesjonałów w Wielkim Tygodniu

Około 120 kościołów w 72 miastach włączyło się w tegoroczną edycję akcji ewangelizacyjnej Noc Konfesjonałów. Setki księży będą w Wielkim Tygodniu spowiadać w nocy zabieganych, zapracowanych i przyjeżdżających z pracy za granicą na święta wiernych.

- Noc Konfesjonałów skierowana jest do osób zabieganych, zapracowanych oraz powracających na święta z zagranicy. Obecne czasy, a w nich presja pracy zawodowej, pogoń za zdobywaniem dóbr materialnych, powodują, że coraz więcej osób żyje na pograniczu wiary i niewiary. Im właśnie poświęcona jest dodatkowa służba kapłanów w konfesjonałach w intensywnym okresie Wielkiego Tygodnia - mówi koordynator akcji ks. Grzegorz Adamski, przywołując słowa Chrystusa "Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście".

Reklama

- Noc Konfesjonałów w szczególny sposób jest odpowiedzią na potrzeby związane z migracją. Na święta przybywa wielu naszych rodaków z emigracji, z państw, w których pracują. Wracają na kilka dni do domów i chcą skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania. Ta akcja jest właśnie odpowiedzią na to zapotrzebowanie - tłumaczy.

Jak podkreśla duchowny, ciągle trwają zapisy parafii chcących się przyłączyć do szóstej edycji ogólnopolskiej kampanii Noc Konfesjonałów.

Już w tej chwili wiadomo, że do akcji przyłączyło się kilkuset księży, może ich być nawet powyżej tysiąca. Jak co roku, w Szczecinie spowiadać będzie metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga.

Większość kościołów, bo blisko 50 proc. z tych zgłoszonych do akcji, organizuje nocną spowiedź z piątku na sobotę, ale są takie, które zapraszają w nocy z czwartku na sobotę, czy też noce poprzedzające te dni.

"Noc Konfesjonałów" to także kampania na ulicach, w mediach i internecie, zwracająca uwagę na duchowy wymiar zbliżających się świąt, skierowana głównie do osób młodych. Na ulicach Szczecina pojawiły się billboardy przypominające o akcji, młodzi katolicy w kilku galeriach handlowych miasta rozdali tysiące kieszonkowych rachunków sumienia specjalnie przygotowanych z tej okazji.

Na portalu poświęconym Nocy Konfesjonałów można znaleźć szczegółowe informacje o najbliżej zlokalizowanych świątyniach oraz pomoc w dobrym przygotowaniu do sakramentu spowiedzi. "Każdy może tam znaleźć rachunek sumienia, również w formie do pobrania oraz w formie audiobooka do odsłuchania np. w drodze do pracy" - dodaje ks. Adamski.

Zainteresowani mogą też ściągnąć aplikacje na smartfony i tablety zawierającą modlitewnik i rachunek sumienia.

Akcja organizowana jest od pięciu lat. 2 kwietnia 2010 roku została zorganizowana po raz pierwszy w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, by upamiętnić piątą rocznicę śmierci św. Jana Pawła II. W 2012 roku do akcji włączyły się kolejne diecezje.

Po raz pierwszy nocne spowiedzi przeprowadzili księża w Chicago i Nowym Jorku w 2007 r.

W poprzednich latach tylko w samych szczecińskich kościołach w Noc Konfesjonałów spowiadało się kilka tysięcy osób. Ks. Adamski unika jednak odpowiedzi na pytanie, ilu wiernych korzysta akcji, bo - jak podkreśla - nie chodzi o statystykę. Jako przykład podaje jednak, że rok temu w Rzeszowie w jednym z kościołów przez całą noc do dyspozycji wiernych było 16 konfesjonałów, a o 8.00 na spowiedź czekało jeszcze kilkaset osób.

Dowiedz się więcej na temat: Noc Konfesjonałów | Wielki Tydzień

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje