Reklama

Reklama

Netanjahu dziękuje papieżowi za oczyszczenie Żydów

Premier Izraela Benjamin Netanjahu podziękował papieżowi Benedyktowi XVI za oczyszczenie Żydów z zarzutów zabicia Jezusa.

Reklama

W liście do zwierzchnika Kościoła katolickiego szef izraelskiego rządu wyraża wdzięczność za odrzucenie przez Benedykta XVI - w jego najnowszej książce - "fałszywych oskarżeń, które służyły za podstawę do szerzenia przez stulecia nienawiści wobec Żydów".

Reklama

Netanjahu dodaje, że "jasność i odwaga" wykazana przez papieża wzmocni relacje między Żydami a chrześcijanami i ułatwi życie w pokoju przyszłym pokoleniom.

Izraelski premier pisze również, że czeka na kolejne spotkanie z papieżem, by wyrazić "głęboki szacunek dla jego osobowości".

Zadowolenie ze słów papieża wyraził również w czwartek Światowy Kongres Żydów.

Za akt oczyszczenia Żydów z zarzutu wydania wyroku śmierci na Jezusa uznano fragmenty książki autorstwa Benedykta XVI pt. "Jezus z Nazaretu".

W ukazującym się 10 marca drugim tomie książki papież napisał: "Najpierw zapytajmy jednak: Kim właściwie byli oskarżyciele? Kto nalegał na wydanie na Jezusa wyroku śmierci?".

"W odpowiedziach Ewangelii zachodzą tu różnice, nad którymi musimy się zastanowić. Według Jana są to po prostu 'Żydzi'. Jednak to określenie absolutnie nie oznacza u Jana - jak dzisiejszy czytelnik byłby może skłonny myśleć - narodu izraelskiego jako takiego, tym bardziej nie ma ono też charakteru rasistowskiego" - wyjaśnił papież.

Dowiedz się więcej na temat: Benjamin Netanjahu | PAPIEZ | Benedykt XVI

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama